İran’da araba ithalatı sorununa kripto para çözümü: Merkez bankası ile görüşülecek

İran'da araba ithalatının ülkedeki hiperenflasyondan dolayıkripto para madenciliği ile finanse edilmesi tartışılıyor.

araba ithalatı

İran riyalinin son dönemde hiperenflasyon sebebiyle çökmesi, kripto paraları ülkede yeniden gündeme getirdi. Uzmanlar, araba ithalatı için gereken fonların kripto paralardan sağlanabileceğini belirtiyorlar.

Konuyla ilgili olarak yerel basına konuşan Kish Serbest Bölge Organizasyonu CEO’su Gholam Hossein Mozaffari ithalat için gerekli olan paranın İran’da madenciliği yapılan kripto paralardan karşılanması için merkez bankasıyla bir anlaşma sağlanmasını umut ettiğini belirtti.

Mozaffari ayrıca merkez bankasının kendisine, ülkedeki enflasyon ve ekonomik durum nedeniyle gerekli olan fonun merkez bankası tarafından sağlanamayacağının aktarıldığını söyledi ve “Bir sonraki önerimiz, serbest bölgelerde üretilen, menşei ve miktarı bilinen, ve ülke para birimi üzerinde herhangi bir baskı oluşturmayan dijital para birimi ile gerekli ödemelerin yapılmasıydı” dedi.

Yaklaşık 3 hafta önce enflasyonun yüzde 30 yükseldiği belirtilen İran’da bu durumun başlıca sebepleri olarak ABD yaptırımları, ekonomik yönetimin yeterli olmaması ve yolsuzluklar gösteriliyor.

Araba sorununa dijital para çözümü

Mozaffari’ye göre Kish Adası’nda zaten kripto para madenciliği yapılıyor. Serbest Bölge CEO’su, İran Merkez Bankası Başkanı’yla en yakın zamanda buluşup ithal arabaların fonlarının bu şekilde karşılanmasını görüşeceğini belirtiyor. Mozaffari ayrıca özel sektörle, bir kripto para borsası kurulması hakkında da görüşeceğini aktardı:

“Merkez Bankası buna izin verirse, bu üç serbest bölge için arabaları dijital para birimiyle ithal etmek mümkün olacak ve araba sorunu bu şekilde çözülebilecek”

Hatırlanacağı üzere; hiperenflasyon döneminde, İran hükümeti çok ihtiyaç duyulan yabancı sermayeyi getirmek için belirli kısıtlamalar altında kripto para birimi madenciliğine izin vermeye başlamıştı.

Mayıs ayında, Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani, hükumete büyüyen bu endüstri için güncellenmiş bir ulusal yaklaşım oluşturma talimatı vermişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl