Kripto para işlemlerini bildirmeyen ABD’li politikacının başı dertte

ABD Temsilciler Meclisi Colorado Temsilcisi Lauren Boebert’in Robinhood’da yaptığı kripto para alım satımlarını bildirmediği ve STOK Yasasını ihlal ettiği ortaya çıktı.

2012 Kongre Bilgisine İlişkin Ticareti Durdurma Yasası (STOK Yasası) uyarınca, ABD senatörleri finansal işlemlerini bildirmek zorunda. Bu yasa, bin doları aşan tüm hisse senedi, tahvil, emtia ve diğer menkul kıymetlerle ilgili işlemleri kapsıyor.

Aşırı sağcı Cumhuriyetçi Boebert, bu yasanın gerekliliği olan hisse senedi ve kripto para işlemleri hakkındaki raporları dosyalamadı.

Boebert, bir hafta önce sunduğu 2021 kişisel gelir beyanında, çeşitli hisse senetlerinde, kripto para biriminde ve aracılık fonlarında 5 bin ila 80 bin dolar arasında varlıkları olduğunu bildirdi. Yatırımların tümü eşi Jayson Boebert’e ait olarak listelendi.

4 bin ila 60 bin dolar arasında değişen işlemler

Ancak Boebert, 2021’de yapılan yatırımlar için gerekli “periyodik işlem raporlarını” sunmadı. Ayrıca eşinin, Mayıs 2021’de Robinhood uygulaması aracılığıyla yaptığı 4 bin ila 60 bin dolar arasında değişen sekiz kripto para işlemi hakkında da rapor sunmadı.

“Bu kazanımların bir yılda elde edilmesine dair şüpheler var”

Kampanya Hukuk Merkezi başkan yardımcısı ve Kongre Etik Ofisi eski başkan yardımcısı Kedric Payne verdiği demeçte, “Bütün bu varlıkların bir yılda elde edildiğine dair büyük bir şüphe var, ancak hakkında bir rapor yok” dedi. Payne ayrıca ABD temsilcisinin yaptığı işlemleri bildirmemesini “rahatsız edici” olarak nitelendirdi.

Ocak ayından bu yana 70 Kongre üyesi yasayı ihlal etti

ABD Temsilciler Meclisi, bu tür alım satımların, aynı zamanda STOK Yasası olarak da bilinen yasa uyarınca 45 gün içinde bildirilmesini şart koşuyor.

Business Insider, bu yılın başlarında, en az 70 Kongre üyesinin STOK Yasası’nı ihlal ettiğini bildirdi. Demokrat ABD Senatörü John Hickenlooper, bu yazın başlarında, daha önce açıklamadığı hisse senedi işlemlerini yıllık gelir beyanına dahil ettiği için eleştiri oklarının hedefi olmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl