Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Muhtemel ABD Hazine Bakanı Yellen’ın kripto para mesajları piyasayı sarstı

FED’in eski başkanı olan ve Biden yönetiminde Hazine Bakanı olarak görev alması beklenen Janet Yellen, bugün yaptığı açıklamada, terörizmin finansmanı noktasında kripto paraların ele alınması gereken bir mesele olduğuna vurgu yaptı.

Senato Finans Komitesi toplantısında bir konuşma yapan Yellen, ABD’nin terörizmin finansmanında ortaya çıkan yeni araçlara karşı dikkatli olması gerektiğinin altını çizdi. Yellen, bir senatörün sorusu üzerine verdiği yanıtta, “Bu değişimi zamanla sağlayacak olan teknolojilerle birlikte bizim de, terörizmin teknolojik şekilde finansmanı gibi sorunlarla mücadelemizin değişmesi gerekmektedir. Burada da kripto paralar, bizim ilgi duyduğumuz önemli konulardan bir tanesidir.” ifadelerini kullandı.

Yellen, sözlerinin devamında ise “Kripto paraların çoğunun esasen yasa dışı finansmanda kullanıldığını düşünüyorum. Sanırım kullanımlarını kısıtlayabileceğimiz yolları incelememiz ve bu kanallar aracılığıyla kara para aklanmadığından emin olmamız gerekiyor.” dedi.

Kripto paraların yasa dışı işlemlerde kullanımı ne kadar?

Yellen, kripto paraların çoğunun yasa dışı işlemler için kullanıldığını vurgularken veriler bunun aksini gösteriyor. Chainalysis verileri, 2019 yılında tüm kripto para işlem hacminin yüzde 2.1’inin suç faaliyetleriyle ilişkili olduğunu, 2020’de bunun sadece yüzde 0.30 düzeyinde gerçekleştiğine işaret ediyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

2 yorums

  1. Selim Genç Cevapla

    En büyük terör destekçilerinin bunu söylemesi ne garip! Dünyanın neresinde terör varsa finansmanı dolardır finansörü ABD dir

  2. Sefa Cevapla

    Anlamıyorlar mi desem yoksa otoriteleri sarsilacagi için mi böyle açıklama yapıyorlar desem bilemedim önceden altın vardı sonra kağıt para sonra kredi kartı şimdi bitcoin alt coin zamanı bunu anlamaları gerek devir degisiyor