Kripto para kanun teklifindeki detaylar açıklandı: Vergi ve yabancı borsalar ne olacak?

Aylardır merakla beklenen kripto paralar konusundaki yasa tasarısının detayları bugün resmen açıklandı. Ak Parti Grupbaşkanı Abdullah Güler ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer İleri'nin açıkladığı detaylarda özellikle vergi ve yabancı borsalar başlıkları ön plana çıktı. Abdullah Güler, yabancı borsaların denetlenememe durumundan ötürü Türkiye'deki faaliyetlerinin sonlandırılacağını açıkladı.

Geçtiğimiz hafta Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in “Haftaya TBMM’ye geliyor” dediği “kripto para yasa teklifi”nde detaylar ortaya çıktı. Açıklama ise Ak Parti Grupbaşkanı Abdullah Güler ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer İleri’den geldi.

Yabancı borsalara izin yok

Ak Parti Grupbaşkanı Abdullah Güler’in verdiği detaylarda yabancı borsa vurgusu vardı. Güler konuyla ilgili “Yurt dışında faaliyet gösterilen kripto varlık sağlayıcılarının denetimi tam olarak sağlanamayacağı için, bu firmaların işlemleri de sonlandırılacaktır” dedi.

YASA TEKLİFİNİN TAM METNİ

Lisanssız şirket yöneticilerine 3-5 yıl hapis

Lisansı olmayan şirketlerin sorumlularına da 3 ilâ 5 yıl arasında hapis cezası verileceği açıklandı.

Vergi yok, TÜBİTAK’tan onay var

Öte yandan kullanıcıların en çok merak ettiği konulardan biri olan vergi konusunda da bir madde olmadığı belirtildi. Abdullah Güler konuyla ilgili, “Teklifimizde bir vergilendirme durumu söz konusu değildir. SPK için %1, TÜBİTAK için %1, yani toplamda %2’lik bir gelir durumu söz konusudur” ifadelerini kullandı.

Borsaların listelemeyi düşündükleri kripto para ve token’lar için de TÜBİTAK’tan onay alınmasının planlandığı belirtildi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl