Senatör Warren’dan Yellen’a kripto para mektubu: Acele edin

Daha önce de Bitcoin başta olmak üzere kripto paraları yerden yere vuran ABD'li senatör Elizabeth Warren, konuyla ilgili olarak şimdi de Hazine Bakanı Janet Yellen'a bir mektup yazdı ve ondan kripto paralar konusundaki kanun gücünü kullanmasını ve acele etmesini talep etti. Warren, "Kripto paralar finansal sistemimiz için büyük bir tehdittir" dedi.

Kripto paralara sert şekilde karşı çıkmasıyla bilinen ve Bitcoin için kısa süre önce “Korkunç bir para” tanımlaması yapan ABD’li senatör Elizabeth Warren, Hazine Bakanı Janet Yellen’ı sanal paraların oluşturduğu riskleri bir an önce belirlemeye ve buna göre kanun ve regülasyon kuralları oluşturmaya çağıran bir mektup kaleme aldı.

“Bir an önce yasal yetkinizi kullanın”

CNBC’nin haberine göre uzun zamandır ülkenin büyük bankalarını kripto paralar konusunda attıkları adımlar sebebiyle eleştiren ve aynı zamanda Senato Bankacılık Komitesi üyesi olan Warren, Yellen’a yazdığı mektupta şu ifadeleri kullandı:

“Finansal İstikrar Gözetim Konseyi (FSOC), kripto paraların oluşturduğu riskleri ele almak ve tüketiciler ile finansal sistemimizin güvenliğini, istikrarını sağlamak için yasal yetkisini kullanmalıdır ve bunu yapmak için de acele etmelidir. Kripto paraların kullanım alanlarının yayılması, tüketiciler, çevre ve finansal sistemimiz için büyük bir tehdittir.”

Warren ayrıca Yellen’a yazdığı mektupta, kendisine göre regüle edilmemiş bir piyasanın oluşturduğu riskleri de madde madde yazdı:

  • Şeffaflıktan yoksun serbest yatırım fonlarının ve diğer yatırım araçlarının herkese açık olması
  • Bankalar için risklerin oluşması
  • Sabit coin’lerin oluşturduğu tehditler
  • Finansal sistemi bozabilecek olan fidye yazılımlarında kullanılabilecek olmaları
  • Merkeziyetsiz finansın getirdiği riskler

Komite’de oturum olduğu gün yazılan bir mektup

Warren’ın Yellen’a yazdığı bu mektubun, Senato Bankacılık Komitesi’nde hem kendisinin hem de birçok senatörün katıldığı bir oturumun olduğu gün yazılması da dikkat çekti. Warren’ın yöneteceği oturumun ismi ise: Kripto paralar ne için iyidir?

Oturumda yer alacak olan senatörler; Coin Center yöneticisi Jerry Brito, Filecoin Vakfı Başkanı Marta Belcher ve University College London’daki Blok Zincir Teknolojileri Merkezi’nde araştırma görevlisi olan Angela Walch’a sorular soracaklar.

Hangi kurum regüle edecek ve denetleyecek belli değil

Blok zinciri teknolojisinin getirdiği merkeziyetsizlik ise, özellikle Şubat ayındaki GameStop olaylarıyla daha da sert şekilde konuşulmaya başlanan regülasyon konularını hala çözümsüz bırakıyor. ABD’li kanun yapıcılar ve uzmanlar bu sektörü hangi devlet kurumunun regüle edeceği konusunda bile kararsızlar. FSOC, SEC ya da Kongre’nin kendisi… Bu durum hala belirsiz.

Mektubun Yellen’a yazılma nedeni FSOC…

Uzmanlara göre; Warren’ın mektubunu Yellen’a yazma sebebi de Hazine Bakanı’nın aynı zamanda FSOC’ye de başkanlık ediyor olması. 2008 yılındaki büyük ekonomik krizin hemen ardından kurulan FSOC’ye ABD Hazine Bakanı başkanlık yapıyor. Öte yandan Federal Rezerv, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun da dahil olduğu 10 federal regülasyon kurumu da FSOC’ye bağlılar.

Blok Zinciri Teknolojisi Merkezi’nde araştırma görevlisi ama…

Blok Zinciri Teknolojileri Merkezi’nde araştırma görevlisi olan Angela Walch’ın, bu titrine rağmen kripto paralara karşı çıkması da dikkat çeken bir durum. Twitter hesabındaki profil bölümünde, “Kripto para almayın” yazan Walch, daha önce de Senato’ya verdiği yazılı bir ifadede, kripto paraların kullanımının artmasının geleneksel finansal sisteme daha fazla zarar vereceğini belirtmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Ciko Yanıtla

    Hayırdır ne battı sana yine havlamaya başladın