Çin ve Singapur kripto katılımını derinleştiriyor: Yeni fonlar geliyor

Çin anakarasındaki en büyük ikinci emlak sigortası şirketi olan, devlete ait China Pacific Insurance'ın (CPI) yan kuruluşu CPIC Investment Management (CPIC) bir kripto fonu kuracağını duyurdu. ABD bankaları sektörden uzak dururken Çin’in atılımları dikkat çekiyor.

Çin ve Singapur’un kripto sektörüne olan yaklaşımı gün geçtikçe derinleşiyor. Devlet destekli CPIC Investment Management (CPIC), yatırımcılara yasal olarak uyumlu ve risk kontrolüne odaklanan dijital varlıklara erişim sağlamanın bir yolu olarak yeni dijital varlık fonlarını devreye almak için Waterdrip Capital yatırım şirketi ile ortaklık kurduğunu duyurdu.

Firmalar, Hong Kong’un bir dijital varlık merkezi olmayı amaçladığını açıklamasını, fonların kurulmasının birincil nedeni olarak gösterdi.

Yapılan duyuruda, “Uluslararası bir finans merkezi olarak Hong Kong, sanal varlık işiyle uğraşan küresel yenilikçilere karşı açık ve uyumlu bir tutum sergileyecektir. Aynı zamanda Hong Kong, sanal varlık endüstrisi ile geleneksel finans endüstrisinin entegrasyonunu da aktif bir şekilde teşvik edecektir.” denildi.

Yenilikçi yatırım seçenekleri sunan ve PoS’e odaklanan iki fon oluşturuldu

Yerel haberlere göre, bir ‘Risk Yatırım Fonu’ olarak adlandırılan yeni Pacific Waterdrip Dijital Varlık Fonu I ve bir ‘POS Token Gelir Geliştirme Fonu’ olan Pacific Waterdrip Dijital Varlık Fonu II, yatırımcılara daha çeşitli ve yenilikçi yatırım seçenekleri sunmak için oluşturuldu.

Fonların hedef müşterileri arasında ise şirketler, aile ofisleri ve yüksek net değerli bireysel yatırımcılar ve kurumsal yatırımcılar yer alıyor.

İlk olarak Fon I, blok zinciri altyapısı, merkeziyetsiz finansal uygulamalar, Web3 Saas hizmet araçları, Metaverse ve NFT uygulamalarına odaklanan erken blok zinciri projeleri için tohum yatırım turu ve özel sermaye turu yatırımlarına odaklanacak.

Fon II ise, istikrarlı bir getiri oranı oluşturabilecek bir PoS mutabakat mekanizmasına sahip token’ları tutmaya odaklanacak.

Singapur bankaları kripto müşterileri konusunda düzenleyicilerle birlikte çalışıyor

Bloomberg’ün bildirdiğine göre, ABD bankaları kripto sektöründen uzak durmaya devam ederken Singapur bankaları kripto ve dijital varlık sektörlerinden potansiyel müşterileri taramak için tek tip standartlar oluşturmak üzere hükümetle birlikte çalışmaya başladı.

Bankalar, polis ve Singapur Para Otoritesi (MAS), bir banka hesabı açmak isteyen sanal varlık hizmet sağlayıcıları için inceleme sürecini iyileştirmek adına iş birliği yapıyor.

Konuyla ilgili anonim kaynaklara göre, iş birliği altı aydır devam ediyor. Taraflar, durum tespiti ve risk yönetimi gibi alanlarda en iyi uygulamaları özetleyen bir raporun önümüzdeki iki ay içinde yayınlanmasını bekliyor.

Ödeme, alım satım ve transfer hizmetleri sunan firmalara odaklanmanın yanı sıra, yeni öneriler sabit coin’leri, NFT’leri ve oyun kredilerini de kapsayacak.

Müşteriyi kabul etme kararı bankalara ait olacak

Söz konusu ilkeler düzenlemelerden ziyade tavsiyeler olarak hizmet verecek. Sonuç olarak risk iştahlarına göre bir müşteriyi kabul edip etmeme kararı bankalara ait olacak.

Hong Kong gibi Singapur da kendisini bir kripto para merkezi olarak konumlandırmak istiyor. Şehir devleti, şirketleri kendi yetki alanlarında faaliyet üssü olarak kurmaya teşvik eden politikalar benimsemeye odaklandı.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl