Koç ve Sabancı, dijital para çıkarmak için güçlerini birleştiriyor

Sabah Gazetesi'nin bugünkü haberine göre, Türkiye'nin iki dev holdingi Koç ve Sabancı, bir dijital para çıkarmak için bir araya geldi.

Sabah Gazetesi’nin bugünkü haberine göre, Türkiye’nin iki dev holdingi Koç ve Sabancı, bir dijital para çıkarmak için bir araya geldi.

TCcoin ismi verilen projenin sahibi Alphan Manas, Sabah Gazetesi’nden İbrahim Acar’a açıklamalarda bulundu. Tcc Teknolojileri A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Manas, dijital paranın güvenilir olduğunu göstermek için büyük holdinglere teklif götürdüklerini, onlardan da olumlu yanıt aldıklarını söyledi.

Holdinglerle ortak bir şirket kurmak için çalışmaların başladığını belirten Manas, “Bu projeyi başlattığımızda dünyada ilk kez arkasında büyük holdinglerin olduğu sanal parayı kullanıma sunmuş olacağız” dedi. Holdinglerin bu alanda kamu regülasyonunun henüz olmaması nedeniyle temkinli davrandığını belirten Manas, “Ben yıllardır bu alanda çalışmalar yapıyorum. Türkiye Fütüristler Derneği’nin kurucu başkanıyım. Yani bu alanda tek başıma dijital para arzı (ICO) yapabilirdim. Ancak büyük kurumlarla piyasaya girerek regülasyonun yapılmasını da hızlandırmayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

Çıkarılacak parayı ürün satışlarında da kullanacaklar

İki holdingin çıkarılacak olan dijital parayı ürün satışlarında da kullanmasının beklendiği öne sürüldü. Koç Holding’in benzin istasyonlarından ev aletlerine ve arabaya kadar ürettiği birçok ürünü bu dijital para ile satabileceği söyleniyor. Aynı şekilde Sabancı Holding’in de tüketicilere ürün satışını bu yolla yapabileceği ifade ediliyor. Alphan Manas, “Projedeki şirketlerle ortaklık yapmamızın amacı kamu otoritesinin bu alanda regülasyonu çıkarmasına zemin hazırlamak. Bugün Türkiye’de ICO yapılabiliyor. Yasal kısıtlama yok. Ama biz yine de büyük gruplarla beraber bunu yapmak istiyoruz. Birlikte hareket edilirse bu olur” dedi.

‘Yatırımcının güveni sağlanacak’

Manas, Türkiye’nin özel radyo süreci yaşadığını, düzenleme olmadan çıkan yayın kuruluşlarının daha sonra yasalarla yoluna devam ettiğini belirterek, “Dijital para da dünyada böyle yürüyor. Holdinglerle projeyi yaptığımızda, yatırımcının güveni sağlanacak” dedi. Arkasında üretim gücü olmayan dijital paraların saadet zinciri gibi algılandığını belirten Manas, “Biz bunu kıracağız” dedi.

Sabancı Holding yalanladı

Sabancı Holding’den bir dijital para projesinde yer alacağı haberine yalanlama geldi. Holdingten yapılan açıklamada, “Bugün çeşitli yayınlarda yer alan ‘dijital para’ konulu haberler üzerine açıklama yapılması gereği doğmuştur. Sabancı Holding Yönetim Kurulu tarafından bu yönde alınmış bir kararımız yoktur. Kamuoyunun bilgisine sunulur” denildi.

Koç Holding cephesinden ise konuyla ilgili olarak herhangi bir açıklama yapılmadı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl