ABD Kongresi’nde kripto paralarla ilgili neler konuşuldu? İşte öne çıkanlar

Dün, ABD Kongresi'nde yine gündem kripto paralardı. Kripto para borsası Poloniex'in ana şirketi Circle'ın CEO'su Jeremy Allaire, kongre üyelerine kripto paraları anlatmak için Bankacılık Komitesi'nin karşısına çıktı. O oturumda neler konuşuldu? İşte öne çıkanlar.

ABD’li senatörler bir yandan kripto para inovasyonunu teşvik etmek isterken, bir yandan da bunun büyük bir sistemik risk taşıdığına inanıyorlar.

Decrypt’te yer alan habere göre, dün ABD Senatosunun Bankacılık Komitesi’nde ifade veren Circle CEO’su Jeremy Allaire’ye, kripto paraların dünyaya neler getireceği ve neden ayrı bir varlık sınıfı olarak düzenlenmesi gerektiği gibi sorular soruldu.

Allaire’nin Komite’ye ifade verdiği panelde, uluslararası ticaret ve finans uzmanı ve aynı zamanda Kongre’nin araştırma biriminde çalışan Rebecca M. Nelson ve Kaliforniya Üniversitesi’nden hukuk profesörü Mehrsa Baradaran gibi uzman bilirkişiler de vardı.

Panelde kripto paralara karşı günün en düşmanca konuşmasını yapan isim, Ohio’nun kıdemli senatörü Sherrod Brown idi. Bu konuyla ilgilenen teknoloji girişimcilerini kibirli olmakla suçlayan Brown, 2008 mali krizine yol açanın da bu kibir olduğunu iddia etti. Kripto paraların ona düşük gelir grubuna yüksek faizle verilen mortgage kredilerini hatırlattığını belirten Brown; inovasyon adı altında bu yatırımcıların kandırıldığını ve inovatif olan tek şeyin, o zamanın bankacılarının yerini şimdinin kripto para şirketlerinin alması olduğunu söyledi.

Panelde söz alan hukuk profesörü Baradaran ise, kripto paraların alkışı hak ettiklerini, ancak şu an olmaları gereken yerin 4-5 adım ilerisinde olduklarının altını çizerek şunları söyledi:

“Kripto para girişimlerinin bankacılığa erişimi olmayan insanlara paralarını burada saklama konusundaki teşvikleri zamansız ve tutarsızdı. Öte yandan, ABD’de şu anda banka hesabı olmayan milyonlarca insan var ve bu hatalı teknolojilerin değil hatalı politikaların bir sonucu.”

Birkaç çatışmanın dışında Komite’deki genel hava olumluydu. Ayrıca, senatörler kripto paraların teknolojik yönü konusunda daha olumlu bakıyorlar. Hatta senatörlerden bazıları endüstriyi daha net bir şekilde bir yasal çerçeveye oturtma ihtiyacına ve küresel inovasyonun ön saflarında yer alınması gerektiğini söylediler.

Bununla birlikte, daha net bir yasal çerçeve ihtiyacına yorulabilecek olan Circle’ın Bermuda Adaları’na taşınması, yasa koyucuları da alarm durumuna geçirmiş gözüküyor.

Nevada’nın kıdemli senatörü Carthine Cortez Masto, konuyla ilgili “Biz bu teknolojiye öncülük etmezsek, Çin veya başka bir ülke bunu yapacak.” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl