Tayland, kripto para borsaları dahil 13 kripto para şirketine lisans verdi

tayland-bitcoin

Son dönemde kripto para alanındaki ilerlemesiyle gündeme gelen Tayland, içinde borsa ve broker’ların da olduğu 13 kripto para hizmet sağlayıcısına lisans verdi.

Krallıkla yönetilen ülkede, kripto para sektörü Dijital Varlık İşletmeleri Kraliyet Kararnamesi ile regüle ediliyor. Ülkede kripto para sektörü daha önce; dijital varlık borsası, dijital varlık broker’lığı ve dijital varlık satıcıları olmak üzere 3 kategoriye ayrılmıştı.

Tai Menkul Kıymetler Borsa Komisyonu (SEC), geçmişte Bitkub, BX, Satang Pro, Huobi Thailand ve Zipmex olmak üzere 5 borsaya lisans vermişti. Son olarak ERX de bunlara eklendi ve rakam 6’ya çıktı.

Token ve kripto para farklı

Kraliyet kararnamesi aynı zamanda kripto para ve dijital token arasında da ayrım yapıyor. Kripto paralar; mal, hizmet ya da diğer hakların edinilmesi için değişim aracı olarak görülürken, dijital token’lar ise kişinin bir proje, iş ya da yatırıma katılım hakkını belirleyen varlıklar olarak gösterildi. Token’lar ayrıca; mal, hizmet ya da hak alınmasında, sadece alıcı ve satıcı arasında belirli bir anlaşma olması durumunda kullanılabilecek.

Bu borsalardan sadece son olarak lisans alan ERX dışında kalanların hepsi, hem dijital token hem de kripto para için izne sahipler. BX borsası ise geçen sene 30 Eylül’de işlemlerini durdurmuştu. Şirket şu anda lisansını geri verme sürecinde…

ICO’lara da izin var

Öte yandan Tayland, ICO’ları da (Initial Coin Offerings), portallar aracılığıyla regüle ediyor. Kraliyet Kararnamesi, ICO portalını “yeni çıkarılan dijital token’ların sunumunu kolaylaştırmak için bir elektronik sistem sağlayıcısı” olarak tanımlıyor.

Longroot, T-box, SE Digital ve Bitherb ülkede lisans alan 4 ICO portalı…

Kripto para borsaları, broker’lar ve ICO portalları, Tayland Kara Para Aklama Yasası uyarınca finansal kurumlar olarak kabul ediliyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. necmi Yanıtla

    Hadi hayırlısı olsun. Pazar her geçen gün artıyor.