Yüksek profilli coin’leri liste dışı eden borsa, müşterilerini hortumluyor mu?

Yüksek profilli coin'leri liste dışı eden kripto para borsası Liqui'nin müşterilerinin hesaplarını hortumladığı iddia ediliyor.

Eylül ve Ekim ayları arasında nispeten bilinen bir borsa olan Liqui.io, 25 token çiftini liste dışı etti. Bir Reddit platformu kullanıcısı, borsanın bir kaçış sürecinde olduğuna inanıyor.

Kullanıcı, mastertim1 nick’i ile şöyle yazdı:

“Liqui.io son zamanlarda coin’lerinin bir kısmını liste dışı ediyor. Buna BAT gibi hacim açısından ilk 10’da yer alan bazı coin’ler de dahil. Bu arada coin’lerin platformdan liste dışı edilmelerinin ardından çekilebilmeleri için sadece 15 gün süre veriyorlar. Tatildekiler, coin’leri ‘hodl’ edenler ya da hasta olan insanlar duyuruları büyük olasılıkla kaçırıyorlar. Bu kısa duyuru zamanının bir nedeni var gibi görünüyor: Liqui şimdiden 300,000 doların üzerinde varlık tasfiyesine başladı!”

Gönderide ayrıca Liqui’ye ait olduğu öne sürülen bir cüzdan adresine de yer veriliyor (0xcc5570e7d39BA1738333782Fb0C5623fb6a6b1f2) ve borsanın pozisyonlarını tasfiye etmeyen ya da çekme işlemi yapmayan müşterilerinin bakiyelerini hortumladığı iddia ediliyor.

İddiaya göre Liqui’nin cüzdanından yapılan transferler

Eğer adres gerçekten Liqui ile ilişkiliyse token’ların tasfiye edildiği iddiası büyük olasılıkla doğru. Borsanın Basic Attention Token‘ı kaldırma hamlesi, Coinbase’in bu dijital parayı listeleyeceği haberleri sonrası fiyatların önemli oranda yükselişinden sadece birkaç hafta önceydi. Liqui’nin duyurusu sırasında BAT’nin fiyatı 16 cent’ti. Bununla birlikte borsanın 1.4 milyon BAT’yi müşteri hesaplarından hortumlamaya başladığı sıralarda fiyat 30 cent’lere kadar çıkmıştı.

Reddit paylaşımında da belirtildiği gibi Liqui, 290,000’in üzerindeki kullanıcısına ilk duyuruyla liste dışı edilme tarihi arasındaki süre de dahil olmak üzere fonlarını çekmek için toplamda 29 gün verdi. Çekilmeyen 1.4 milyon BAT token’ı için ek süre verilmesi daha iyi bir davranış olabilirdi. Borsanın kendisinin BAT al-satına bizzat katılması ve ortaya çıkan bakiyenin kendi işlemlerinin bir sonucu olması da bir başka olasılık. Ancak şimdiye kadar müşterilerine karşı işlem yaptığından hiç bahsetmedi. Öte yandan bu miktarların komisyon ücreti olma ihtimali de bulunuyor.

Ayrıca borsanın açıklamasında 13 Ekim’den itibaren müşterilerin herhangi bir para çekme işlemi yapamayacağı belirtiliyor. Sorun şu ki verilere göre borsa, tasfiyelerin tamamını bu tarihten sonra gerçekleştirmiş.

Benzer bir durum 11 Kasım’da tamamen borsadan kaldırılan SONM için de geçerli. İki gün önce SNM token’ları muhtemelen satılmak maksadıyla Binance‘e gönderilmiş görünüyor. Yine aynı şekilde SNM’deki liste dışı edilme kararının %40’lık yükselişten sonra gelmesi dikkat çekici.

Kısaca, borsanın yükselen coin’leri ani bir kararla liste dışı edip müşterilerine az bir süre tanıyarak çekilmeyen coin’leri hortumladığı iddia ediliyor.

Haber: CCN

→ ÇATALLANMAYA RAMAK KALA BITCOIN CASH’TE BÜYÜK YIĞILMA

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl