Kripto para madenciliğini yasaklayan Kosova, yüzlerce cihaza el koydu

Olağanüstü hal ilan edilen Kosova’da kripto para madenciliğinin yasaklanmasının ardından madencilere karşı da bir operasyon başlatıldı.

Kosova polisi, dün yaptığı açıklamada, yüzlerce kripto para madencilik cihazına el konulduğunu ve bir kişinin tutuklandığını bildirdi. El konulan ekipmanların 500 evin aylık elektrik tüketimine eşit miktarda, 60 bin ila 120 bin avro arasında elektrik tükettiği ifade edildi.

Kosova Maliye Bakanı Hekuran Murati, konu hakkında “Birilerinin vergi veren vatandaşların sırtından yasa dışı olarak zenginleşmelerine izin veremeyiz.” dedi.

Polis, bu haftanın başlarında da iki operasyonda 70 madencilik cihazı ele geçirmişti.

Ekonomi Bakanı Artane Rizvanolli ise geçtiğimiz günlerde kripto para madenciliğine dönük operasyonları elektrik krizine karşı bir “acil durum önlemi” olarak nitelendirdi.

Öte yandan bazı uzmanlar, Kosova’da madencilik faaliyetini düzenleyen herhangi bir yasa bulunmadığından dolayı, polisin yaptığı operasyonların yasal zemininin olmadığını savunuyor.

Kosova, bir süredir gergin günler yaşıyor. Elektrik kesintilerinden dolayı birçok protesto gösterisinin yapıldığı ülkede yönetim, 60 günlük olağanüstü hal ilan etti. Ülkedeki enerji krizi, iki ana elektrik santralinden birinin Aralık ayında teknik nedenler öne sürülerek faaliyetini durdurmasıyla büyüdü.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl