Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Çıkardığı 4 kripto paranın fiyatlarını manipüle eden kişi gözaltına alındı

tutuklama (2)

Hollanda polisi, kripto para dolandırıcılığı ile suçlanan üç kişiyi gözaltına aldığını açıkladı. Şüpheliler; 22, 39 ve 41 yaşlarında.

Şüphelilerin kripto para alım satım platformu Coinhouse.eu’ya yönelik bir soruşturma kapsamında belirlendiği aktarıldı. Bu platformun sahipleri olarak şüpheliler, müşteri fonlarını zimmete geçirmek ve dolandırıcılıkla itham edildi.

Kendi çıkardığı kripto paraların fiyatlarını manipüle etti

39 yaşındaki şüphelinin kendi kripto paralarını çıkardığı, daha sonra bunun Twitter’da ve çeşitli forumlarda reklamını yaparak yatırımcı çektiği, abartılı tanıtımlarla fiyatı artırdığı aktarıldı.

Abartılı tanıtımların ardından bu kişi, kısa süre içinde elinde bulundurduğu kripto paraları sattı ve onları değersiz hale getirdi, geride çok sayıda mağdur bıraktı. Basın açıklamasında bu kişinin ERSO, MALC, EUROP ve TulipMania olarak adlandırılan kripto paralarda aynı yolla yatırımcıları dolandırmaya çalıştığı belirtildi.

Hollanda polisi, operasyon kapsamında bir ev, otomobiller, birkaç bilgisayar ve kripto paralara el koydu.

Polis ayrıca yatırımcılar için bir de uyarı yayınladı ve “Bir yatırım gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa muhtemelen gerçek değildir.” şeklindeki meşhur sözü hatırlattı. Diğer uyarılar da şöyleydi:

  • Hangi kripto paraya yatırım yaptığınızı ve kiminle iş yaptığınızı iyi araştırın. Kısa sürede değer kazanan bilinmeyen bir para birimine güvenmeyin.
  • Pek bilinmeyen bir kripto para için verilen ücretli reklamlar, fiyat şişirme operasyonu olabilir
  • Kolay bir şekilde büyük kar vadine inanmayın
  • Kişisel verilerinizi paylaşmayın
En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl