MASAK’tan flaş kripto para açıklaması: 100 milyon TL tespit ettik, ifşa edeceğiz

MASAK Başkanı Hayrettin Kurt, salgın sürecinde yurt dışına kripto para yoluyla çıkarılmak istenen 100 milyon lira tespit ettiklerini ve ilgililerin hesaplarına bloke koydurttuklarını açıkladı.

Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) salgın sürecinde kripto para yoluyla yurt dışına çıkarılmak istenen 100 milyon TL tespit ettiği belirtiliyor.

Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanı Hayrettin Kurt, salgın sürecinde yurt dışına aktarılmak istenen 100 milyon liraya yakın kripto para tespit ettiklerini açıkladı. Kurt, bu paralardan bazılarının Amerikan borsasına göndermeye çalışıldığını ifade etti ve “Yüzde 40’a yakını sadece bir şirket grubuna ait. Bu grubun hesaplarına bloke konuldu, inceleme başlatıldı. Kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız. Bunların hepsini ifşa edeceğiz” dedi.

Hem bireyler hem de kurumlar var

Kurt, yurt dışına para çıkarmaya çalışanlar arasında hem bireyler hem de kurumların olduğunu söyledi ve bunları tek tek açıklayacaklarını vurguladı.

Kurt, konuyla ilgili olarak sözlerinin devamında ise “Türkiye’de kripto para borsalarına bankalar üzerinden transfer yapılıyor. Bankalarla iş birliğimiz kesintisiz sürüyor. Çok sıkı tutuyoruz, yetkilerimiz var. Yükümlülük denetimi yapacağız. Kripto para konusunda az işlem bildirimi gönderenlere ilişkin. Sistemli denetim elemanları göndereceğiz. Bu konuda ihmali olanlara ağır para cezaları gelecek” diye konuştu.

MASAK Başkanı, Şubat ayında yaptığı bir başka açıklamada sanal ortamda oynatılan yasa dışı bahis ve kumarla mücadele kapsamında kripto para borsalarına dönük “çok ciddi” bir inceleme çalışması yapacaklarının sinyalini vermişti.

MASAK kripto paralarda şüpheli işlem tanımını değiştirmişti

MASAK, geçen sene kripto paralarda şüpheli işlemlerle alakalı tanımda bir değişikliğe gitmişti. Kurul, daha öncesinde kripto para borsalarına Bitcoin alımı amacıyla yapılan tüm transferleri “şüpheli işlem” olarak değerlendiriyordu. Bununla birlikte geçen yıl yapılan değişiklikle şüpheli işlem tanımı “Müşteri hesaplarından kripto para alımı amacıyla yurt içi ve yurt dışı kripto para borsalarına ya da gerçek veya tüzel kişi hesaplarına müşteri profiline uymayacak sıklık ve tutarda para transferi yapılması.” şeklinde değiştirildi.

Yeni tanımla birlikte MASAK, bu amaçla yapılan tüm transferleri şüpheli işlem kapsamına almayacağını, daha ziyade müşteri profiline uymayacak tutarda ve sıklıkta yapılan transferleri bu şekilde değerlendireceğini bildiriyordu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl