ABD’li Kongre Üyesi’nden 5 kripto para borsasına mektup

ABD hükümetinin önde gelen soruşturma organlarından biri, kripto para borsaları Binance.US, Coinbase, FTX, Kraken ve KuCoin’den, yatırımcıları dolandırıcılıklara karşı koruma ve kripto paralarla ilgili sahtekarlıklarla mücadele etmek adına neler yaptıklarına dair bilgi ve belge talep eden mektuplar gönderdi.

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Gözetim ve Hükümet Reformu Komitesi’nden gelen mektupta kriptodan “dolandırıcıların tercih ettiği ödeme aracı” olarak bahsediliyor. Mektup, şirketlerden, kripto para ile ilgili dolandırıcılıkla nasıl mücadele ettiklerini göstermek için resmî belgeler yayımlamalarını talep ediyor.

Kongre üyesinden ultimatom gibi mektup

Mektupta, Kongre Üyesi Raja Krishnamoorthi’nin firmaların teslim edilmesini talep ettiği bilgiler şu şekilde;

  • Kripto ile ilgili dolandırıcılık ve sahtekarlıklarla mücadele etme ve yatırımcıları kripto para birimlerine yapılan yatırımlarla ilgili riskler hakkında bilgilendirme gayretlerine ilişkin tüm belgeler,
  • Ürünlerinde kullanılan potansiyel olarak şüpheli dijital varlıkları veya hesapları tespit etme, araştırma, kaldırma veya işaretleme süreçlerine ilişkin tüm belgeler,
  • Kripto para birimleri, kripto para birimi yatırımcıları, alıcıları, satıcıları veya diğer kişi veya ürünlerini kullanan kuruluşlara yönelik politikalarını ortaya koyan tüm belgeler,
  • Kripto para birimleri, kripto para trader’ları, alıcıları, satıcıları, yatırımcıları veya ürünlerini kullanan diğer herhangi bir kişi veya kuruluşa yönelik daha sıkı politikalar benimsenip benimsenmeyeceğinin istişare edildiği tüm belgeler.

Kongre üyesi, ayrıca genel olarak kripto para şirketlerinin iş birliği eksikliğinin altını çizerek söz konusu firmaların potansiyel kripto para dolandırıcılığıyla mücadele etmek ve herhangi bir mağdurun uygun şekilde tazmin edilmesini sağlamak için tam olarak hangi araçlara ve mekanizmalara sahip olduklarını açıklamalarını talep ediyor.

“Bazı kripto paralar listelenmeden önce incelenmiyor”

Krishnamoorthi, bazı borsaların kripto para birimlerini listelemeden önce incelerken, diğerlerinin ya çok az incelediğini ya da hiç inceleme yapmadan listelenmesine izin verdiğini belirtti.

Birçok borsanın, yasa dışı faaliyetleri tespit edebilecek, yatırımcıları bilgilendirebilecek ve dolandırıcılarla bağlantılı adreslerle yapılan işlemleri önleyebilecek uygun hesap izleme yöntemlerini de uygulamadığını vurgulayan Kongre üyesi, tüm bu nedenlerden ötürü, kripto para birimleriyle bağlantılı dolandırıcılık ve istismarının büyümesinden endişe duyduğunu da ifade etti.

Krishnamoorthi ayrıca, borsaların “denetim politikaları uygulayarak, belirli açıklamaları zorunlu tutarak, listeden çıkararak ve diğer güvenlik mekanizmalarını uygulayarak” olası sorunlara karşı hazırlıklı olmalarını önerdi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl