Merkeziyetsiz kripto borsalara akın var: Milyarlarca dolarlık hacim

Aktarılan verilere göre FTX’in çöküşünden sonra merkeziyetsiz borsalardaki hacimler bu ay neredeyse yüzde 11 arttı.

Bloomberg’ün kripto para veri sağlayıcısı CryptoCompare’den derlediği verilere göre, merkeziyetsiz borsalardaki işlem hacimleri bu ay neredeyse yüzde 11 artarak 62 milyar dolara ulaştı. Blok zinciri analiz firması Nansen’e göre ise Aave ve Compound gibi kripto kredi verme protokolleri de kullanıcılarda ve işlemlerde büyüme kaydetti. Bununla beraber, FTX sebebiyle endişe içinde olan bazı hesap sahipleri merkezi borsalardaki paralarını çekti.

Kripto kredi şirketlerinde işlem artışı

FTX’in düşüşü sonrası geçtiğimiz salı gününü de kapsayan süreç içinde Nansen verileri, merkeziyetsiz borsalar dYdX ve Curve Finance’teki kullanıcı artışının sırasıyla yüzde 97 ve yüzde 61’e ulaştığını, işlemlerin ise iki kattan fazla arttığını gösteriyor. Verilere göre, Aave ve Compund gibi kripto kredi verme protokollerindeki kullanıcılar sırasıyla yüzde 68 ve yüzde 46 artarken işlemler de iki katına çıktı.

“Herkes DeFi’ın çözüm olduğunu söylüyor”

Merkeziyetsiz protokollere geçişin ne kadar süreceği ise açık bir soru olarak kalmaya devam ediyor. Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, DeFi’ın (merkeziyetsiz finans) kullanıcı dostu, ölçeklenebilir ya da erişilebilir olmaktan uzak olduğunu söyledi.

Chainalysis’ten elde edilen verilere göre, 2022 yılında hacker’lar çeşitli DeFi protokollerinden 3 milyar dolar değerinde kripto para çalmayı başardı. Ancak şimdilik DeFi çözümleri sağlayıcıları cesaretlenmiş durumda.

Uniswap Labs’ın baş operasyon sorumlusu Mary-Catherine Lader, FTX’in çöküşünün “insanların paraları üzerinde neden daha fazla kontrol sahibi olmaları gerektiğini çok somut ve acı verici bir şekilde netleştirdiğini” söyledi.

Donanım cüzdanı firması Ledger’ın CEO’su Pascal Gauthier konuyla ilgili, “Mesaj açık: insanlar merkeziyetsizliğe ve kendi kendine saklama (self custody) sistemine geri dönmemiz gerektiğini fark ediyor.” İfadelerini kullandı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl