Sektör liderleri AB’nin kripto yasası MiCA’dan memnun: Kim, ne dedi?

Kripto para sektörünü düzenlemeye yönelik yeni kurallar getirecek olan tarihi MiCA yasa tasarısı, Avrupa Parlamentosu’nda 517 oyla kabul edildi. Sektör temsilcileri ise sonuçtan memnun. Kripto para sektörünün birçok önde gelen ismi tasarıya ilişkin yorumlarını paylaştı.

Dün Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edilen ve 2024 yılında yürürlüğe girmesi beklenen AB’nin kripto yasası MiCA, sektörde olumlu karşılandı.

“Kripto konusunda kapsamlı düzenlemeye sahip ilk kıta”

Binance, Coinbase ve Kraken gibi önde gelen kripto para borsaları yasanın kabul edilmesiyle ilgili memnuniyetlerini dile getirirken AP Üyesi Stefan Berger, Avrupa’nın artık “kripto varlıkları için kapsamlı bir düzenlemeye sahip ilk kıta” olduğunu söyledi.

AP üyesine göre, yeni denetim yapılarının uygulanmasının, FTX gibi iflas eden kripto para borsalarında olduğu gibi Lehman Brothers olayına benzer finansal krizlerin potansiyel oluşumlarına karşı bir koruma görevi görmesi bekleniyor.

Binance CEO’su CZ, “Uyum sağlamak için hazırız” dedi

Dünyanın hacim bakımından en büyük kripto para borsası Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, MiCA’nın onaylanmasının, önemli bir küresel pazarın, kullanıcıları korumak ve yeniliği desteklemek adına kripto için özel düzenlemeler getirdiği anlamına geldiğini ifade etti.

Zhao, sözlerine şöyle devam etti:

“İnce ayrıntılar önemli olacak, ancak genel olarak bunun ortaklaşa karşılaştığımız engellere pratik bir çözüm olduğunu düşünüyoruz. Kripto para borsalarının Avrupa Birliği içerisinde faaliyet gösterebilmesi için artık oyunun kuralları net. Tam uyum sağlamak amacıyla önümüzdeki 12-18 ay içerisinde işletmemizde ayarlamalar yapmaya hazırız.”

“AB, Web3 şirketleri için daha cazip bir yer haline gelecek”

Binance’te Avrupa ve MENA Bölge Başkanı olarak görev yapan Richard Teng’e göre, son oylamanın ardından düzenleyici ortam ilerleme kaydetti.

Teng, “MiCA’nın uygulanması önemli bir küresel pazara düzenleyici şeffaflık sağlayacak. AB’yi Web3 şirketlerinin yenilik yapması ve yetenekleri çekmesi için daha da cazip bir yer haline getirecek.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – AB’nin kripto yasası MiCA ne getirecek?

Kraken yetkilisinden MiCA’ya övgü

Kraken Avrupa Operasyonları Başkanı Mark Jennings, MiCA’yı düzenleyici bir çerçeve içinde kripto paraların geliştirilmesi için özelleştirilmiş ve pratik bir plan olarak övdü. Jennings, çerçevenin teknik uygulamasının doğru bir şekilde yürütülmesi koşuluyla, AB’nin müşteri koruması ve iş verimliliği için evrensel bir standart oluşturma potansiyeline sahip olduğunu ifade etti. Kraken yetkilisine göre, daha önce yasal bağlamda iddialı olduğu düşünülen bu hedefe yakın gelecekte ulaşılabilir.

“Kripto endüstrisi için harika bir haber”

Fan token platformu Socios’un CEO’su ve kurucusu Alexandre Dreyfus, Twitter hesabından konuya ilişkin, “Bum. MiCA kabul edildi. Kripto endüstrisi için ve ‘Kripto düzenlenmiyor, dolandırıcılık, öldü falan filan’ gibi şeyler söyleyen tüm hasetlerin düşüncelerini de çürütecek harika bir haber. Yolculuk daha yeni başladı.” şeklinde yorum yaptı.

AB’nin yaklaşımı diğer ülkelerle karşılaştırdı

Coinbase Uluslararası Politika Başkan Yardımcısı Tom Duff Gordon, MiCA’nın Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edilmesinin bölgedeki kripto para endüstrisi için çok önemli bir an olduğunu belirtti. Ayrıca, Avrupalı politika yapıcıların çabalarının başkalarının izlemesi için bir model olarak görülmesi gerektiğini kaydetti. Bölgenin, gelişmekte olan teknolojinin sunabileceği potansiyelin ve toplumsal faydaların farkında olduğunu söyleyen Gordon sözlerine şöyle devam etti;

“Avrupa Birliği, hızla genişleyen yenilikçi bir sektöre açıklık sağlayan sağlam ve birleşik bir düzenleyici yapı kurmakta zorluklarla karşılaşan diğer önde gelen yargı bölgelerinin aksine bu konuda adımlar atıyor.”

Liechtenstein merkezli kripto para borsası olan LCX’in kurucusu Monty Metzger’e göre ise, kripto endüstrisinin büyümesi, basit ama her şeyi kapsayan bir yasal çerçevenin oluşturulmasına bağlı. Metzger hafta başında, MiCA’nın ABD ve Asya’nın kripto para birimi düzenlemesi alanındaki geride kaldığına işaret ettiğini söylemişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl