Çinli kripto para milyonerinden dolandırıcılık operasyonu

2018'in Aralık ayında Hong Kong'un fakir bir mahallesinde gökten para yağdırmasıyla gündeme gelen Wong Ching-kit'in, ekibiyle beraber MO coin'le pompala-boşalt operasyonu yaparak insanları dolandırdığı iddia ediliyor.

8BTC’de yer alan habere göre, çevrim içi ortamda “Coin Young Master” olarak bilinen Hong Kong’lu bir kripto para milyonerinin, yüksek getiri garantisi verdiği MO coin’le pompala – boşalt operasyonu yaparak insanları dolandırdığı iddia ediliyor.

Binlerce Bitcoin’i olduğu tahmin edilen bu milyonerin geçtiğimiz sene yine FileCash Coin (FCC) adlı başka bir dolandırıcılığa imza attığı belirtiliyor. Hatta FCC’den sonra da ES adlı bir coin çıkardığı ve bununla da insanları dolandırdığı söyleniyor.

Olay basit bir aldatmacadan ibaret gibi görünse de bu dolandırıcılığın arkasında kalabalık bir ekip var ve hatta medya da bu işin içinde.

Yavaş yavaş yükselen kripto para, birden bire böyle çakıldı

Mayıs ayından itibaren kurbanlarını bu dolandırıcılık organizayonuna dahil etmek için WeChat grupları açan ekip üyeleri, onları kandırmak için grupta bir hayranlık atmosferi oluşturuyorlardı. Aslında bu tuzağa düşenlerin hepsi de çok büyük paraları olmayan sıradan insanlar.

Ekip, ilgili kripto para daha borsada listelenmeden sözleşme adresinin saldırıya uğradığını iddia ediyor, borsa bunun için bir gecikme mesajı yayınlamak zorunda kalıyor ve fiyat 5 cent’ten 3 cent’e düşürülüyordu. Böylece insanlar daha baştan kaybetmiş oluyordu.

Aldatıldığının farkına varan bazı mağdurlar, haklarını savunmak için bir WeChat grubu kurarken Hong Kong’lu milyoner Wong Ching-kit de olayla bir ilgisinin olmadığını iddia ediyor. Şu anda polis tarafından soruşturulan bu adamın Avustralya’ya kaçtığı ifade ediliyor.

Kendisini Robin Hood’a benzeten bu kişi, geçtiğimiz yılın Aralık ayında Hong Kong’un fakir mahallelerinden birine giderek bir yardımcısı aracılığıyla gökten para yağdırmış ve çevreye verdiği rahatsızlık nedeniyle iki yıl ertelemeli 10 gün hapis cezası almıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl