200 milyon oyuncusu bulunan Fortnite’ta Monero devri

200 milyonu aşkın kullanıcısı bulunan online video oyunu Fortnite, ödeme seçeneği olarak geleneksel yöntemlerin yanı sıra Monero'yu da kabul etmeye başladı. Şimdilik geçerli tek kripto para XMR.

Monero‘nun 1 Ocak’ta attığı tweet’e göre, online video oyunu Fortnite’ın ticari mağazası Retail Row, kripto parayla ödeme seçeneği için sadece Monero’yu kabul etmeye başladı.

Fortnite, dünya çapında 200 milyondan fazla oyuncu ağına sahip olan Epic Games tarafından geliştirildi ve Temmuz 2017’de piyasaya sürüldü. Epic Games’in değeri, Ekim 2018’deki son fonlamasınının ardından 15 milyar doların üstüne çıkmıştı.

Retail Row, müşterilere BTC, LTC ve XRP gibi kripto paralarla ödeme imkanı sağlayan kripto para ödeme sistemi GloBee’yi destekliyor. Ancak, mağaza şu anda sadece Monero’yu (XRM) kabul ediyor. Müşteriler ayrıca, kredi kartı ve PayPal gibi çeşitli geleneksel ödeme yöntemlerini de kullanabiliyorlar.

Cointelegraph’ın Ekim ayı tarihli haberine göre, siber güvenlik firması Malwarebytes, dolandırıcıların Fortnite oyuncularının Bitcoin cüzdan adreslerini hedef alan kötü amaçlı bir yazılım kullandıklarını tespit etti. Dolandırıcılar, çeşitli indirme bağlantılarının içine kötü amaçlı veri hırsızlığı kodu ekliyorlardı. Mesela, Fornite 6. sezon bedava Android versiyonu gibi sahte bağlantıları indiren kullanıcının verileri çalınıyordu.

Araştırma sonuçlarına göre, oyunda kullanılan ücretsiz para birimi V-Bucks’lar, da kötü amaçlı kod paketlerinin içine gizleniyordu. Malwarebytes ayrıca, dolandırıcıların Youtube kanalları aracılığıyla kullanıcıları bu linkleri indirmeye yönlendirdiğini belirtti.

Geçtiğimiz Haziran ayında, ağ ve işletme güvenliği şirketi Palo Alto Networks, dolaşımdaki XRM’lerin yaklaşık yüzde %5’inin crptojacking (kripto para üretimi için başkasının donanımını izinsiz kullanma) faaliyetleriyle çıkarıldığını tespit etmişti. Ayrıca Monero, kötü amaçlı yazılımlar tarafından en çok hedef alınan kripto para birimlerinden biri. 175 milyon dolar değerindeki XMR, cryptojacking faaliyetleriyle üretilmiş durumda.

Malwarebytes’ın raporunda ayrıca, verilerin web tabanlı Monero madenciliğini ya da diğer madencilik faaliyetlerinin içermediği belirtildi. Bu da, %5’lik bir oranın oldukça düşük olabileceği anlamına geliyor.

CoinMarketCap verilerine göre, XMR bugün %9.5’lik bir artışla 50.5$ civarında seyrediyor.

Haber: CoinTelegraph

→EFSANEVİ YATIRIMCIDAN KRİPTO PARALAR İÇİN 2019’DA ‘YÜKSELİŞ’ ÇAĞRISI

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl