Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bakan Mustafa Varank: Kripto para alanını başıboş bırakmak doğru olmaz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bloomberg HT’ye verdiği röportajda kripto para alanını başıboş bırakmanın doğru olduğuna inanmadığını söyledi. Varank, “Bugünden bir önlem ilan etmemiz doğru değil. Tabii ki çok yakından takip ediyoruz. Ne yapacağımıza önümüzdeki dönemde karar vereceğiz.” dedi.

Varank’ın açıklamaları şu şekildeydi:

“Çok kontrolsüz, büyük riskler barındıran bir alan”

“Bu çok tartışılan bir alan. Aslında gelişmiş ülkeler dediğimiz ülkeler başlangıçta bu olayı çok ciddiye almadılar. Ancak bugün geldiğimiz noktada çok kontrolsüz, büyük riskler barındıran, sahtekarlık ve dolandırıcılığın çok kolay yapılabileceği bir alandan bahsediyoruz. Dolayısıyla egemen ülkelerin bu kadar kontrolsüz bir şekilde böyle bir ekonomiyi başıboş bırakacaklarına inanmıyorum. Önümüzdeki günlerde gerek Batı ülkeleri gerek diğer dünya devletleri de mutlaka bu alanla ilgili regülasyonlar getirmeye başlayacaklar.”

“Vatandaşımız riski seviyor”

“Bizim vatandaşımız riski seviyor. Onun için bu alanlara yatırım yapıyor. Biz şu anda TÜBİTAK Bilgem ile blok zinciri teknolojisini ve kripto para teknolojisi üzerinde çalışıyoruz. Merkez bankamızla beraber hem dijital paralarla ilgili hem de kripto paralarla ilgili yürüttüğümüz bir projemiz var. Elbette vatandaşlarımız açısından çok risk oluşturan, dolandırıcılığın çok fazla yapılabileceği bir alanı bu kadar başıboş bırakmanın kişisel olarak doğru olduğuna inanmıyorum.”

“Cumhurbaşkanımızla neler yapılabileceğini görüşüyoruz”

“Bakan arkadaşlarımızla da Sayın Cumhurbaşkanımızla da bu alanda neler yapılabilir, kendi hazırlıklarımızı, çalışmalarımızı yapıyoruz ama dünyada bu alanı ülkelerin kontrol edeceğine ve başıboş bırakmayacağına inanıyorum. Bugünden bir önlem ilan etmemiz doğru değil. Tabii ki çok yakından takip ediyoruz. Ne yapacağımıza önümüzdeki dönemde karar vereceğiz.”

“Yaşamaya devam edecekler”

“Kripto paralar konusunda çok daha negatiftim. Bu işin dünya ticaretinde çok fazla yer alabileceğine inanmıyordum. Bugün geldikleri noktada çok etkin olduklarını görüyorum. Bu tabi dünya piyasalarındaki parayla da çok ilişkili. Etrafta dolanan çok büyük rezervler var ve bunlar gidecek yer arıyorlar. Biliyorsunuz Elon Musk bir tweet’iyle bir anda sistem alt üst olabiliyor. Dünya ticaretinde çok fazla etkili olmayabilir ama bence yaşamaya devam ederler. Bence ülkeler bunu mutlaka kontrol altına alacaklar.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl