ABD’de ilk kez bir kripto para borsası halka arz oluyor

Yeni açılan bir kripto türev platformu olan EQUOS.io, ABD'nin Nasdaq'ta listelenen ilk kripto borsası olmaya hazırlanıyor. Ancak borsanın Nasdaq'a girişi "arka kapıdan" olacak gibi gözüküyor.

2189 0

Hong Kong merkezli Diginex bugün EQUOS.io’yu Singapurlu 8i Enterprises Acquisition Corp ile birleştirdiğini duyurdu. Özel amaçlı satın alma şirketi olan (SPAC) 8i Enterprises Acquisition Corp, şu anda Nasdaq’da işlem görüyor.

Bilindiği üzere, SPAC adı altındaki şirketler, halka arzlardan fon geliri elde ettikten sonra mevcut şirketi satın alıp onu halka açık olan başka bir şirketle birleştiriyor ve dolayısıyla bu şirketi “arka kapıdan” halka açıyor.

Bu durum 1990’lardan sonra ilk kez yakın zamanda inanılmaz derecede moda haline geldi. Bu yolla, 2016 yılında 3.2 milyar dolarlık para toplanırken 2019’da ise bu rakam, 2016’dakinin 4 katından fazla olacak şekilde 13.6 milyar dolara çıktı.

Diginex CEO’su Richard Byworth CoinDesk’e yaptığı açıklamada SPAC’ların geleneksel listemelerden daha ucuz ve hızlı olduğunu, ayrıca son dakikada yaşanan WeWork benzeri devalüasyon olaylarını da önleyerek değerleri önceden sabitlediklerini söyledi. Byworth, Eylül ayında birleşmenin tamamlanmasının ardından EQUOS.io’nun ABD’de halka açılan ilk kripto para borsası olacağını da sözlerine ekledi.

Kurumsal yatırım odaklı çalışacak olan ve yeni açılan EQUOS.io çalışanları geleneksel türev piyasalarında çalışan kişilerden seçildi. Şirketin amacı, henüz yolun daha çok başında olan kripto türev piyasasını, spot piyasanın yüzlerce kat fazlasına çıkarmak.

Aslında Diginex listeleme hamlesini çok daha erken yapmak istemişti. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC, Şubat ayında anlaşmayı onaylamış ve 20 Mart’a tarih vermişti.

Konuyla ilgili Byworth, “Hatırlarsanız o gün S&P 500’ün yüzde 12,5 düştüğü bir gündü. Yani, piyasaya girmek için çok da iyi bir zaman değildi” yorumunu yaptı.

Halka açılan tek kripto para şirketi EQUOS.io değil. Çin’in dijital yuanını çıkaracak olan başlıca şirketlerden Ant Group da bu ayın başında hem Hong Kong hem de Shanghai borsalarında listeleneceğini duyurmuştu. Kripto para borsası Coinbase de 2021 yılında direkt olarak listelenme amacında.

Çinli madencilik çipi üreticisi Canaan Creative de Kasım 2019’da 100 milyon dolarlık bir IPO gerçekleştirmişti. Listelenmeden bu yaan ise şirketin hiise fiyatı 9 dolardan 3 dolara düştü.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl