İflasın eşiğine gelen NEM’in değerinin 3’te 1’i silindi

NEM Vakfı'nın iflasın eşiğinde bulunduğunun ortaya çıkmasının ardından NEM'in fiyatı, adeta serbest düşüşe geçti.

NEM Blockchain platformunun geliştiricisi olan NEM Vakfı’nın yeni konseyi, kritik bir finansal kurumla karşı karşıya olduklarını bildirdi. Açıklamada kuruluşun ayakta kalması için sadece bir aylık para kaldığı duyuruldu. Bununla birlikte vakıf, bu durumu çözüme kavuşturabileceklerini ileri sürüyor.

Sadece bir ay önce toplanan yeni konsey, NEM Vakfı’nın üst yönetim ekibinden oluşuyor. Bugün topluluğa yapılan açıklamaya göre konsey, vakfın eski yönetiminin yaptığı ‘yanlışları’ görünce şaşkınlığa uğradı.

İşten çıkarma dalgası geliyor

Singapur merkezli vakfın ilk etapta 150 kişilik personel kadrosunun tamamında işten çıkarmalara gideceği ifade ediliyor.

Topluluktan para talebi

NEM Vakfı’nın yeni başkanı Alex Tinsman, CoinDesk’e yaptığı açıklamada vakfın NEM topluluk fonuna yaklaşık 7.5 milyon dolar değerinde 160 milyon token’lık bir fon talebi göndermeyi planladığını söyledi. Bu para, NEM’i iflasın eşiğinden kurtarmak için kullanılacak.

Tinsman, ayrıca işten çıkarmaların boyutunu topluluğun sağlayacağı fon miktarının belirleyeceğini söyledi.

‘Pazarlama faaliyetlerini azalttık’

Yeni başkan vakfın 2017 yılının Aralık ayı ile 2019 yılının Ocak arasında öncelikli olarak pazarlama alanı olmak üzere 80 milyon XEM harcadığını açıkladı.

Tinsman, “Pazarlama faaliyetlerini azalttık, çünkü henüz bitmemiş bir ürünü (Catapult) pazarlamak mantıklı değil.” diyor.

NEM’in XEM token’ı vakfın eski başkanı Lon Wong’un liderliğinde 2015 yılında piyasaya sürüldü. Kripto para, öncelikle NEM blok zinciri üzerindeki işlem ve hizmet ücretleri için kullanılıyor. Platformun Catapult olarak adlandırılan motor yazılımının tam anlamıyla piyasaya sürülmesi 2019 yılının Haziran ayını bulacak. Bu arada NEM pilot projeleri, bugüne kadar genellikle oylama gibi kullanım durumları üzerine odaklandı.

Vakıf, 2019 yılında çok daha disiplinli bir yol haritasını takip edecek. Tinsman, kâr amacı gütmeyen kuruluşun topluluk bağışlarına olan bağımlığını azaltmak için kurumsal eğitim ve satış ortaklığı dahil 2019’daki çeşitli aktivitelerden para kazanmayı umuyor.

Tinsman, yeniden yapılanmayı ‘olumlu bir adım’ olarak nitelendiriyor.

XEM ticker’ının altında listelenen NEM token’larının dolaşımdaki arzı CoinMarketCap verilerine göre 9 milyar adet. Yayın saatinde XEM, piyasa kapitalizasyonu ile dünyanın en büyük 18. kripto parası.

XEM’de yüzde 30’luk değer kaybı

CoinMarketCap’ten elde edilen verilere göre NEM’in XEM token’ı 26 Ocak’tan bu yana istikrarlı bir düşüş halinde. 26 Ocak’ta 0.055 dolardan işlem gören kripto para, takip eden günlerde 0.040 dolara kadar geriledi. Bu, birkaç gün içinde yaklaşık yüzde 30’luk bir değer kaybı anlamına geliyor.

Haber: CoinDesk

→ TÜRKİYE’DE BITCOIN İLE BENZİN ALMA DÖNEMİ BAŞLIYOR

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl