Alman kripto para şirketinden regülasyon belirsizliği nedeniyle kapatma kararı

Regülasyon endişeleri sebebiyle Berlin merkezli menkul kıymet token start-up’ı Neufund, menkul kıymet token pazarını kapatma kararı aldı.

Şirket pazartesi günü konuyla ilgili, “Birçok Avrupalı şirket, artık Blockchain dostu merkez haline gelmek istiyor ancak yetkililer bu planı bastırdılar ve inovasyonu engellediler” açıklamasını yaptı.

2016 yılında kurulan Neufund, 2019 yılında Blockchain temelli ilk halka arzın da (IPO) dahil olduğu menkul kıymet token arzı sayesinde 19 milyon dolarlık bir yatırım toplanmasına yardımcı olmuştu. Firma toplam 123 ülkede 11 bine yakın yatırımcısı olduğunu belirtiyor.

Neufund CEO ve kurucusu olan Zoe Adamovicz, regülasyon konusunda gri olan bir alanda menkul kıymet token projesinin devam edemeyeceğini belirtti. Adamovicz ayrıca şirketine karşı hiçbir yasal işlem yapılmadığını ancak taleplerine de “yeni teknoloji korkusu” sebebiyle cevap verilmediğini açıkladı.

CoinDesk’e konuşan ve sorumluluğu da Almanya Federal Finans Otoritesi’ne (BaFin) bırakan Adamovicz sözlerine şunları ekledi:

“Açıkçası buradaki problem kimsenin yeniliklere izin verme ya da onları yasaklama konusunda sorumluluk almak istememesi. Bizim operasyonlarımıza izin verilmedi ama yasak da getirilmedi. BaFin adeta riskten ve sorumluluktan kaçıyor”

BaFin’den ise konuyla ilgili henüz bir cevap ya da açıklama gelmedi.

Adamovicz ise şirketin henüz açıklanmayan bir projeye doğru evrileceğini belirtti. Şirket açıklamasında ise şu andaki Neufund platformunun tüm varlık token’ları, cüzdanlar ve gelecekteki yatırım hareketleri için operasyonlarını sürdürmeye devam edeceği bildirildi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl