Kripto para zengini aileden Nexo’ya 126 milyon dolarlık dava

Jason ve Owen Morton kardeşler ile kuzenleri Shane Morton olmak üzere üç yatırımcı Londra merkezli kripto kredi şirketi Nexo’ya 126 milyon dolarlık kripto paralarını çekmelerinin engellendiği iddiası ile dava açtı.

Davacı aile, kripto paralarını geri çekmelerinin engelleneceğine yönelik tehditle, Nexo’nun token’ı NEXO’yu firmaya indirimli fiyattan satmaları yönünde korku ve baskı gördüklerini ileri sürüyor.

Davacılar, Nexo’nun hesaplarına “ısmarlama” para çekme limitleri koyarak yatırımcılarla yaptığı sözleşmeyi ihlal ettiğini iddia ediyor. Davada ayrıca yatırımcıların NEXO token’larını piyasa fiyatının altında satmaları için baskı gördüğü savunuluyor.

Davacılar, varlıklarını NEXO token’larının yanı sıra Bitcoin, Pax Gold ve Stellar’ın da aralarında bulunduğu on milyonlarca dolar değerindeki diğer kripto paralarla birlikte borsada saklıyordu.

Beş milyon kullanıcısı olduğunu söyleyen platform, son beş yılda 130 milyar dolardan fazla işlem gerçekleştirdiğini, platformlarında tutulan tüm varlıkların “tamamen destekli” olduğunu iddia ediyor.

Morton’lar ilk olarak Mart 2021’de, şeffaflık ve borsanın düzenleyicilere uyumuyla ilgili endişeleri nedeniyle 126 milyon dolarlık kripto para varlıklarını Nexo’dan çekmeye başlamışlardı.

Para çekmelerini engellediler

Aralık 2020’de Nexo’ya endişelerini bildirip çözüm alamayan Morton’lar, varlıkların tamamını borsadan çekmek amacıyla NEXO token’larını kısım kısım satıyorlardı. Buna ilk olarak da Mart 2021’de başladılar.

İddiaya göre Nexo, 22 Mart 2021’de, herhangi bir uyarı veya açıklama yapmadan, girişimcilerin hesaplarına, platformdan günde 150 bin dolardan fazla para çekmelerini engelleyen limitler koydu. Ertesi gün de girişimcilerin varlıklarını çekmelerini tamamen durdurdu. Böylelikle, platformdan herhangi bir kripto para çekmek imkânsız hale geldi. Aynı gün Nexo, daha önce Shane ve Owen Morton’un Nexo token’larını diğer kripto paralara dönüştürmesini de engelledi.

Nexo fiyatını desteklemek için hesapları dondurdular

Dava dilekçesine göre Nexo, “NEXO token’larının fiyatını desteklemek” için hesapları dondurdu.

Hesaplarının dondurulmasının ardından iş insanları, kripto para borsasının yatırımcı ilişkisini yöneten Nexo çalışanını arayarak açıklama talep etti.

Yatırımcılara daha sonraki para çekme limitlerinin tamamen kaldırılması karşılığında NEXO token’larını firmaya yüzde 60 indirimli fiyattan satmaları yönünde bir anlaşma teklif edildi.

Morton’lar daha sonra Nexo’nun teklifini kabul ederek, para çekme limitlerinin kaldırılması karşılığında Nexo token’larını piyasa fiyatından yüzde 60 indirimle satmayı kabul ettiler. Şirket anlaşma kapsamında yatırımcılara yaklaşık 39 milyon dolar değerinde Tether ile ödeme yaptı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl