Gizli belgeleri kripto parayla satan NSA ajanı idam edilebilir

ABD'nin savunma sırlarını kripto para karşılığında Rusya'ya satmaya çalıştığı iddia edilen eski bir Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) çalışanı ömür boyu hapis ya da idam cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

Bu hafta başında sunulan bir yeminli ifadeye göre, 30 yaşındaki Jareh Sebastian Dalke’nin, ikisi “çok gizli” damgalı üç farklı gizli belgeyi ismi açıklanmayan yabancı bir ülkeye satmaya çalıştığı iddia edildi.

Protos‘ta yer alan habere göre, yeminli ifadede, Dalke’nin bir Rus Dış İstihbarat Servisi (SVR) TOR sitesiyle iletişime geçerek müşterisinin meşruiyetini tespit etmeye çalıştığı öne sürüldü.

85 bin dolar değerinde kripto talebi

Dalke’nin gizli dosyalar karşılığında kripto para cinsinden ödeme istediği ve bu yolla 85 bin dolar değerinde para talep ettiği söyleniyor.

Fakat Dalke, birlikte komplo kurduğu ‘yabancı ajan’ın gizli bir FBI ajanı çıkmasıyla tutuklandı.

Bu arada Dalke’nin tercih ettiği kripto para açıklanmadı, ancak cüzdan adresini doğrulamak için FBI tarafından kendisine 99,99 dolar değerinde 0,64053413 birim kripto gönderildiği belirtildi. Çevrim içi dedektifler Dalke tarafından alınan miktarın Monero’nun 24 Ağustos’taki değeri olan 97 dolar ile yakından eşleştiğine dikkat çektiler.

Kraken hesabına para aktardığı iddia ediliyor

Dalke’nin FBI’dan ikinci bir kripto ödemesi aldığı ve aldığı toplam miktarı 31.4185 birime çıkardığı ileri sürülüyor. Dalke’nin bu kriptoyu bir Kraken hesabına aktardığı iddia ediliyor.

Kraken borsası, müşterini tanı (KYC) politikası uyguluyor. Buna istinaden kolluk kuvvetleri tarafından kıskaca alınan borsa bazı bilgileri açıkladı. Bu bilgiler arasında Dalke ile ilişkili bir Colorado adresi, NSA kayıtlarındaki numarayla eşleşen bir telefon numarası, pasaportu ve sosyal güvenlik bilgileri yer alıyor.

Eski işine dönmesi halinde daha fazla dosya sözü verdi

Dalke ilk olarak 6 Haziran’da NSA çalışanı olmuş ancak aynı ay içinde istifa etmiş, ağustos ayında NSA’daki görevine yeniden başvurduğunda ise reddedilmiş. Ardından Dalke’nin 29 Temmuz’da, kripto para karşılığında devlet sırlarını satmak istediği gizli FBI ajanı ile görüşmeye başladığı iddia ediliyor.

6 Ağustos’ta Dalke’nin ödemesini belirlemek ve “meşru erişimini” kanıtlamak adına gizli dosyalardan üç parça alıntı gönderdiği iddia ediliyor. Ayrıca gizli ajana NSA’ya geri dönmesi halinde daha fazla gizli bilgi sözü verdiği de belirtiliyor.

Dalke’nin yakalanması

Bu arada Dalke’nin, Kraken hesabına gönderilen kriptoyu kendisine ait bir Colorado banka hesabına transfer etmeden önce dolara dönüştürdüğü söyleniyor.

Eylül ayında, FBI ajanı Washington’da gizli belgelerin aktarılması için bir toplantı planladı. Ancak Dalke yer konusunda tereddüt ettiğinden başka bir yerde buluşmak istedi.

Ajan bunun yerine 28 Eylül’de Denver’daki Union Square’de buluşmayı teklif etti ve Dalke de kabul etti ve o gün buluşma noktasında tutuklandı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl