Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Çin polisi, kripto parayla para akladıkları suçlamasıyla 1000’den fazla kişiyi tutukladı

cin-bayrak

Çin polisi, kripto para ile kara para akladıklarını iddia ettiği 1000’in üzerinde kişiyi tutukladı.

Kamu Güvenliği Bakanlığı tarafından resmi WeChat hesabında yayınlanan açıklamaya göre bu, Çin’deki telekom dolandırıcılığıyla ilgili kara para aklama faaliyetlerine yönelik olarak daha önce ülke çapında başlatılan operasyonun beşinci ayağı. Son operasyonda, kara para aklama faaliyetlerine kripto para ile yardım eden kişiler tespit edildi ve yapılan baskınlarda 1100’den fazla şüpheli tutuklandı. Polis ayrıca 170 suç örgütünü de çökertti.

Telekom dolandırıcılığı kapsamında suçlular, ağırlıklı olarak geleneksel bankacılık sistemi üzerinden para aklamak için sahte veya çalıntı SIM kartlar, hack’lenmiş banka hesaplarını kullanıyorlardı. Çin polisinin gözetimi sıkılaştırması, bu yönteminin kullanımını zorlaştırdı. Dolandırıcıların daha sonra para aklamak için kripto paralara yöneldiği belirtildi.

Devlet Konseyi, 2020 yılının Ekim ayında telekom dolandırıcılığına karşı sert önlem çağrısında bulundu. Çin polisi, ardından geniş kapsamlı bir operasyon başlattı. Bugüne kadar 311 binden fazla kişi tutuklandı, 15 bin suç örgütü çökertildi.

Öte yandan operasyon sırasında Çinli yatırımcılara hizmet veren büyük kripto para borsalarından ikisinin yöneticileri, geçen yıl soruşturmalara yardımcı olmak üzere polis tarafından gözaltına alınmıştı. OKEx’in kurucusu Star Xu ve Huobi’nin operasyon direktörü Jiawei Zhu, soruşturmaya yardım eden iki isimdi. Ayrıca önde gelen Çinli OTC trader’larından Dong Zhao da geçen sene gözaltına alınanlar arasındaydı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl