Kripto para piyasalarına Ekim ayında 750 milyar dolar aktı

Eylül ayını 43 bin dolarda kapatan ve Ekim ayının ilk gününde dakikalar içinde 4 bin dolarlık artışla 47 bin doları gören Bitcoin, müthiş bir 20 gün geçirirken, toplam kripto para piyasasına da adeta para aktı. Ay başında 2 trilyon dolar civarı olan piyasa değeri 750 milyar dolardan fazla artış gördü.

2021 yılının ilk çeyreğinde müthiş bir performans sergileyen kripto para piyasaları Elon Musk’ın, Tesla şirketinin Bitcoin ile satış politikasını askıya aldığını açıklaması ve Çin yasaklarının ardından çok ciddi bir düşüş hareketi başlatmıştı. Haziran ve Temmuz başında düşüşlerini sürdüren Bitcoin de, bu düşüş esnasında 30 bin dolar seviyesinin de altıan sarkmıştı.

Ağustos’ta geri dönüş başladı

Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasalarının bu hareketi, uzmanların da ciddi bir bölğünme yaşamasını sağlamış bazıları yüksek fiyatların geri gelmesi için, büyük düzeltmelerin şart olduğunu söylerken, bir grup ise “ayı sezonu”na girildiği konusunda ısrarcı olmuştu.

Yaz aylaarı boyunca bu tartışmalar devam ederken Bitcoin de, Ağustos’ta 47 bin doların üzerine çıkarak dönüş emareleri göstermişti. Eylül ayında El Salvador’un Bitcoin’i yasal para ilân eden kanununun yürürlüğe girmesi BTC fiyatını 52 bin doların üzerine taşımış ama daha sonra da ciddi bir düşüş gelmişti.

750 milyar dolarlık büyük yükseliş

Bitcoin’in geçmiş hareketlerine bakıldığında Ekim ayında büyük bir yükseliş bekleyen uzman sayısı hiç de az değildi. Ve beklenen de oldu. Eylül ayını 43 bin dolarda kapatan Bitcoin, Ekim ayına fırtına gibi girdi. 20 günde ise 67 bin doların da üzerine çıkarak yaklaşık 24 bin dolarlık bir yükseliş göstermiş oldu. Bitcoin’in yükselişiyle birlikte kripto para piyasasında güven iyice arttı ve ay başında 2 trilyon dolar civarında olan piyasa değeri, 2 trilyon 800 dolara kadar yaklaştı.

Uzmanlar, Ekim ayındaki yükseliş dalgasının büyük bir boğa koşusunun öncü hareketleri olduğunu belirtiyor. Haberin yazıldığı dakikalarda Bitcoin yaklaşık 66 bin dolar seviyesinden işlem görürken, toplam piyasa değeri ise 2 trilyon 785 milyar dolar civarında…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl