Kripto para platformu Bakkt, Pazartesi New York Borsası’nda listeleniyor

New York Borsası’nın ana şirketi Intercontinental Exchange’in yanı sıra Starbucks tarafından da desteklenen kripto para platformu Bakkt, özel amaçlı satın alma şirketi VPC Impact Acquisition Holdings ile birleşmesini tamamladığını duyurdu.

Bakkt’tan yapılan açıklamada, şirketlerin Bakkt Holdings Inc. altında faaliyet göstereceği ve BKKT kısa adıyla 18 Ekim 2021 itibari ile New York Borsası’nda (NYSE), listeleneceği bildirildi.

Bakkt CEO’su Gavin Michael, birleşmenin Bakkt’ın yenilikçi çalışmalarını destekleyecek gerekli sermayeyi sağladığını belirterek “Platformumuzun faaliyet yürüttüğü dijital varlık pazarını yeniden tanımlamaya devam etmesini bekliyor ve halka açık bir şirket olarak yenilikçi çalışmalarımızı ve büyümemizi hızlandırma fırsatından heyecan duyuyoruz. Daha geniş bir iş ortağı ekosistemi oluşturmaya, bugün sunduğumuz dijital varlıkları genişletmeye ve Choice Hotels, Wyndham Rewards, Google, Finastra ile Starbucks gibi sektörlerinin lider şirketleriyle ortaklık kurarak ivme kazanmaya odaklanmayı sürdürüyoruz.” dedi.

448 milyon dolarlık brüt gelir

Birleşme, Bakkt’a yaklaşık 448 milyon dolarlık brüt gelir sağladı. Bu fonun platformu geliştirmek, pazarlama çabalarını desteklemek ve büyümeyi artırabilecek mevcut ve gelecekte ortaklıklar için kullanılması bekleniyor. Michael’a göre, müşterilerin Bitcoin gibi dijital paraları gönderip harcayabilecekleri şekilde nakde dönüştürmelerine yardımcı olmak bu dijital varlıklarda saklanan 1.2 trilyon dolarlık değerin kilidini açabilir.

Bakkt, geçtiğimiz aylarda ABD’li ünlü zincir restoranı Quiznos ile ortaklık kurmuş, bu ortaklık kapsamında müşterilerin Bitcoin ile yemek satın almalarına olanak verilmişti. Ayrıca şirket, yakın zaman önce teknoloji devi Google ile bir ortaklığa vardı. Anlaşmayla beraber Google Pay, Bakkt’ın Visa kartlarını desteklemeye başladı.

2018 yılında kurulan Bakkt, başlangıçta Starbucks ortaklığı ile ön plana çıkmış ve konuşulmuştu. Şirket, Bakkt uygulamasının mağazalarda yapılacak ödemelerde kullanılması şartıyla kahve zincirine önemli oranda hisse vermişti. Böyle bir ortaklık, Starbucks’ta kripto parayla ödeme yapmayı mümkün kılacaktı. Bu konuda çalışmaların devam ettiği biliniyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl