Putin, kripto para yasa tasarısına imzayı attı: Yasa neler getiriyor?

Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün geçtiğimiz günlerde parlamentoda onaylanan bir kripto para yasa tasarısını imzaladı.

putin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün dijital varlıklara ilişkin iki yasa tasarısından ilkini imzaladı.

Söz konusu tasarı, geçen hafta ülke parlamentosu tarafından onaylanmıştı. Rus yerel basınına göre bugün Putin tarafından da imzalanan tasarıyla beraber şirketler Rusya Merkez Bankası’na ihraççı olarak kayıt olur ve belirlenen kriterleri karşılarlarsa blok zincirinde dijital menkul kıymet çıkarabilecekler. Yasa, Ocak ayında yürürlüğe girecek.

Öte yandan kripto paralarla ilişkili daha detaylı bir başka tasarı üzerinde çalışıldığı ve bunun da önümüzdeki aylarda kabul edilebileceği belirtiliyor.

Bugün imzalanan tasarı, kripto parayı vergilendirme için bildirilmesi gereken bir tür mülk olarak tanımlarken aynı zamanda kripto paraların ülkede mal ve hizmet alımlarında bir ödeme aracı olarak kullanımını yasaklıyor.

Rusya’da kripto paralara ilişkin bir yasa tasarısı, uzun zamandır tartışılıyor. Tasarının son hali, Rusya Merkez Bankası’nın şüpheci tutumunu yansıtıyor. Bankanın hukuk departmanının başındaki isim Alexey Guznov, geçtiğimiz aylarda verdiği bir demeçte, kripto para alım satımının yasal olmasının doğru olmadığına inandıklarını söylemişti. Guznov, “Finansal istikrar, kara para aklanmasının önlenmesi ve tüketici iyiliği için kripto para birimleriyle yapılan işlemlerin yasallaştırılmasının riskleri olduğuna inanıyoruz.” şeklinde konuşmuştu. Banka, Bitcoin veya Ether gibi kripto paraların ülkede yasal bir zemin kazanmasına izin vermek konusunda hep isteksiz bir tavır takındı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl