Kripto para rallisini tahmin eden fon yöneticisi yeni yatırımını buldu

Sekiz yıl önce ABD konut piyasasının çöküşünü ve kripto para rallisini tahmin eden hedge fon yöneticisi Lee Robinson, Bloomberg‘ün haberine göre, yeni yatırımını bulduğunu açıkladı: Venezuela tahvilleri.

Uzun süredir siyasi ve ekonomik krizle mücadele eden Venezuela’nın son temerrüdünden neredeyse beş yıl sonra, tahviller yine rekora yakın düşük seviyelerde işlem görüyor. Ülkede bazı petrol tahvilleri dolar başına sadece iki cent’e teklif ediliyor. Hükümetin yaptırımlara tabi olması, ABD’li yatırımcıların tahvilleri satın almasını yasa dışı hale getiriyor ve bu da tehlikeleri arttırıyor.

Yatırımcı Lee Robinson, tüm bunların ışığında, Washington ile Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro arasındaki son temasların, yaptırımların nihai olarak hafifletilebileceğine işaret ettiğini ve bunun da hükümetin tahvil sahiplerine olan 60 milyar dolar artı faiz borcunu yeniden yapılandırması için kapıyı açacağını söyledi.

Venezuela borç fonu 2 yılda 40 milyon dolara çıktı

Robinson’ın Londra merkezli şirketi Altana Wealth, 2020’de özel bir Venezuela borç fonu kurduğundan beri kâğıda yükleniyor ve yakın zamanda yatırımını iki katına çıkararak yaklaşık 40 milyon dolara kadar yükseltti.

Robinson verdiği demeçte, “Nihayetinde bu iki yönlü bir olay. Bunu 7, 8, 9 ya da 10’dan almanız gerçekten önemli değil. Günün sonunda, yaptırımların kaldırıldığı hemen her senaryoda bunun katlayarak geri alacaksınız” diye konuştu.

İki ülke arasındaki ilişki yatırıma yön verecek

ABD ile Venezuela arasında bu ay nadir görülen bir mahkûm takası gerçekleştirildi. Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Maduro’nun demokrasiyi yeniden tesis etmek için “yapıcı adımlar” atması halinde ABD’nin yaptırımları yeniden gözden geçirmeye açık olduğunu belirtti. Başkan Joe Biden, Ukrayna’daki savaşın başlamasıyla petrol fiyatlarının yükseldiği mart ayında Maduro’yu ziyaret etmek üzere üst düzey bir heyet göndermişti. Hükümetler o zamandan beri iletişim halinde.

Daha önce milyarder yatırımcı Paul Tudor Jones için çalışan Robinson, 2008 yılında konut piyasasında ‘short’ pozisyon aldı ve 2014 yılında bir kripto para fonu kurdu. 2011’de piyasaya sürdüğü Altana Wealth, yaklaşık 500 milyon dolarlık varlığı yönetiyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl