Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

ABD Adalet Bakanı’ndan kripto para raporu: Tehditler ortadan kaldırılmalı

ABD Adalet Bakanlığı, kripto paraların oluşturduğu "tehlikeleri" ve bunların nasıl ortadan kaldırılması gerektiğini gösteren bir rapor yayınladı.

adalet

Özellikle gelişmiş batı ülkelerinin kripto paralar konusundaki kafa karışıklığı devam ediyor. ABD’de en son Temmuz ayında regülatör kurum OCC, bankalara kripto para saklama hakkı tanımıştı. Bu büyük gelişmeye rağmen ABD Adalet Bakanı William Barr, kripto paraların yarattığı tehlikeleri gösteren bir rapor yayınladı.

83 sayfalık raporda kripto paraların suçlular tarafından nasıl kullanıldığı ana hatlarıyla gösteriliyor:

“Günümüzde çok az sayıda teknoloji, kripto paralardan daha hızlı dönüşebilir ve daha yıkıcıdır. Kısa geçmişine rağmen kripto para teknolojileri, ABD’nin karşılaştığı en önemli suç olaylarında ve ulusal güvenliği tehdit eden unsurlarda önemli derecede görülmektedirler. Kara para aklanması, internet ortamında uyuşturucu alınması ve terörist gruplara fon sağlanmasında kripto para kullanımı artmaktadır.”

Raporda kripto paralara yıllardır getirilen internet üzerinden uyuşturucu, çocuk pornosu ve silah alımı gibi eleştirilere değinilirken, resmi rakamlara göre tüm bunların daha çok nakit para kullanılarak yapıldığı gerçeği de atlanmış görülüyor. Çünkü başta Bitcoin olmak üzere kripto paraların çoğu şeffaf sistemde, açık kaynaklı cüzdanlarda işlem görüyor.

“Akıllıca kullanılırsa faydalı olur”

Bakan, raporunda ayrıca kripto paraların, ulusal güvenliği tehdit altına sokmadığı ve ‘akıllı’ kullanıldığı sürece ABD ve müttefikleri için önemli olduğunu ancak kamu ve ulusal güvenliği sağlamak için regülatörlerden yetkili kişilere ve bireysel kripto para kullanıcılarına kadar insanların bu teknolojinin yasa dışı kullanımını engellemek için gerekli adımları atması gerektiği belirtildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl