İsrail’den kripto para bildirimine 61 bin dolar sınırı

Kripto paralar konusunda regülasyonları sertleştiren ülkelere İsrail de eklendi. Ülkenin maliye bakanlığı, kripto paralardan daha fazla vergi alınabilmesi amacıyla bir yasa tasarısı düzenledi. Tasarının kabul edilmesi halinde belli bir meblağ kripto para tutanlar bunu devlet otoritelerine bildirmek zorunda kalacak.

İsrail Maliye Bakanlığı 200 bin şekeli (yaklaşık 61 bin dolar) geçen kripto para varlıklarının vergi otoritelerine bildirilmesini zorunlu kılan bir yasa tasarısı hazırladı. Tasarıdaki bu kripto para maddesi, ülkenin ekonomi politikasında yapılması plânlanan değişiklik paketinin içine dahil edildi.

Yasa tasarısının, kripto paralardan vergi toplanmasını kolaylaştırması ve para takibinin daha etkin şekilde yapılabilmesi için öne sürüldüğü ifade ediliyor. Tasarıya göre, 18 yaşından büyük olan herkes, eğer en az 200 bin şekellik kripto parayı, yine en az 1 gün hesabında tutarsa bunu gerekli otoroitelere bildirmek zorunda kalacak.

“Her kripto para yatırımcısı suçlu sayılamaz”

İsrail Bitcoin Birliği (IBA) ve diğer kripto para savunucuları ise tasarıya sert şekilde karşı çıkıyorlar. İsrail kripto topluluğu CryptoTalks’ın kurucusu Ben Samocha, konuyla ilgili şu yorumu yaptı:

“Bu yasa tasarısını gören kripto para topluluğunun içindeki herkes şaşkına dönmüş durumda. Hala regülatörlerin, yerel blok zincir girişimcileriyle bir araya gelip, bu işin nasıl yapılması gerektiği konusunda konuşmasını umut ediyoruz. Otoritelerin, kara para aklama ve terörizmin finansmanının önüne geçmek istemesini anlıyorum ancak kripto para tutan herkese de suçlu muamelesi yapılmamalı”

Dijital şekel denemeleri başlamıştı

İstail de dijital para denemelerine başlayan ülkeler listesine eklenmişti. Dijital şekel testlerinin başlamasından hemen sonra böyle bir yasa teklifinin gelmesi de dikkat çekiyor.

Tasarıda 31 Temmuz tarihine kadar çeşitli değişikliklerin yapılma hakkı bulunuyor. IBA yöneticileri, bu tarihe kadar bazı maddelerde değişiklik yapılabilmesi için de, maliye bakanlığı ile iletişime geçtiklerini ve onların da kendilerine olumlu yaklaştıklarını açıkladılar.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl