Rus parlamentosu, kripto para yasaları için gaza bastı

Devlet Duması'nın başkanı Vyacheslav Volodin, dijital ekonomiye odaklı yasaların hayata geçirilmesi için çalışmaların hızlandırıldığını bildirdi.

Rus parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması’nın başkanı Vyacheslav Volodin, dijital ekonomiye odaklı yasa tasarılarının gelecek oturumda öncelikli olacağını söyledi.

Parlamentonun bahar oturumunun açılışında konuşan Volodin, dijital finansal varlıklar, dijital haklar ve kitle fonlaması dahil olmak üzere şu anda düşünülen dijital ekonomi yasa tasarılarından söz etti. Başkanın açıklamasına göre parlamento üyeleri gelecek oturum sırasında bu tasarılara odaklanacak.

Volodin ayrıca milletvekillerini Rusya’da dijital ekonominin geliştirilmesi için uygun bir yasal ortam oluşturmaya çağırdı.

 

Başkan ayrıca yeni dijital ekonomi ile ilgili yasaların geliştirilmesini hızlandırmak amacıyla uzmanlar, araştırmacılar ve girişimcilerden çalışma grupları yaratılmasını önerdi. Volodin, milletvekillerinin yakın gelecekte dijital ekonomi ile alakalı 20’nin üzerinde yeni taslak yasa sunmaya hazır olduklarını ekledi.

Geçtiğimiz yılın Mart ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Federal Meclis’teki geleneksel yıllık konuşması sırasında “Kendi dijital platformlarımızı oluşturmalıyız. Küresel bilgi alanıyla uyumlu olması gerektiğini söylemeye gerek yok. Bu; finansal işlemler, mülk hakları vb. açısından çok önemli olan Blockchain teknolojisinin kullanılması da dahil olmak üzere üretim süreçlerini, finansal hizmetleri ve lojistik alanını yeniden yapılandırmanın yolunu açacak. Bu girişimlerin gerçek dünyada kullanım alanı var.” demişti.

Putin, Şubat ayında yaptığı Blockchain‘le alakalı bir başka açıklamada ise “Bir Arap ülkesinin eski petrol bakanı şöyle demişti: Taş devri taşların bitmiş olması nedeniyle sona ermedi, yeni teknolojiler çıktığı için bitti. Artık dünyada yeni teknolojiler var. Yarışa geç kalanlar, bu süreçlerin liderlerine tam bağımlı olacaklar. Rusya buna izin veremez.” şeklinde konuşmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun