Rusya’dan popüler kripto para borsasına erişim engeli

Rus hükümeti, Rusya Federasyonu Başsavcılığının talebi üzerine 400’den fazla işlem çiftiyle milyonlarca kullanıcıya hizmet veren kripto para borsası OKX’in internet sitesini erişime engelledi.

Rusya Federal Radyo ve Televizyon Denetim Kurulu’nun (Roskomnadzor) kayıtlarına göre, işlem hacimleri ve pazar payı açısından ikinci en büyük kripto para borsası konumunda olan OKX’in web sitesi Rusya’nın Bilgi Teknolojileri ve Bilginin Korunmasına ilişkin federal yasasının 15.3 maddesi uyarınca engellendi. Bu madde, sahte bilgiler ile finans veya kredi kuruluşlarına yönelik potansiyel tehdit gibi çeşitli nedenlerle web sitelerinin kısıtlanmasını gerektiriyor.

Sanal özel ağların ya da VPN’lerin mevcudiyeti göz önüne alındığında, web sitesi kısıtlaması Rusların platforma tamamen erişemeyeceği anlamına gelmiyor.

Website trafiğinin çoğu Rusya’dan

SimilarWeb verilerine göre OKX, website trafiğinin çoğunu Rusya’dan alıyor. Rus kullanıcılarının payı, yüzde 16’den fazla. Onu, yüzde 12 ile Japonya izliyor.

Daha önce Binance de engellenmişti

Eylül 2020’de, yerel bir mahkemenin Bitcoin hakkında bilgi dağıtımına imkân sağladığı iddiasıyla hacmine göre en büyük kripto para borsası olan Binance’in web sitesi Rusya’da engellenmişti. Binance daha sonra düzenleyicilerden herhangi bir şikâyet almadığı için karara itiraz etmiş ve yasak Ocak 2021’de kaldırılmıştı
Temmuz 2020’de yürürlüğe giren bir Rus yasası, kripto para birimlerini bir tür mülk olarak sınıflandırıyor, ancak ülkede ödemeler için kullanılamıyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl