Kripto cüzdanlarına erişimini kaybeden şirket, müşteri fonlarını kullandı

Nevada'daki Finansal Kurumlar Bölümü, (FID), kripto para emanetçisi Prime Trust'ın 2021'de eski cüzdanlara erişimini kaybettiğini ve kayıpları karşılamak için müşteri fonlarını kullandığını iddia ediyor.

ABD Nevada eyalet regülörü FID, son dönemde iflas noktasında olduğu konuşulan kripto para şirketi Prime Trust’la ilgili çarpıcı gerçekleri ortaya çıkardı.

FID, Prime Trust’ı kayyuma devretmek için verdiği dilekçede, şirketin 2021’de eski cüzdanlara erişimini kaybettiğini ve kayıpları karşılamak için müşteri fonlarını kullandığını ileri sürdü.

Öte yandan dilekçede, Prime Trust’ın müşterilerine itibari para cinsinden 85 milyon dolar borcu olduğu ve elinde yalnızca 3 milyon dolarlık itibari para fonu bulunduğu belirtildi. Ayrıca şirketin 69.5 milyon dolarlık kripto borcuna karşılık bilançosunda 68.6 milyon dolarlık kripto para yer aldığı ifade edildi. Bunlarla beraber, şirketin 12 milyon dolarlık bir öz sermaye açığı ile faaliyet gösterdiği de kaydedildi.

FID’nin dilekçede anlattıklarının özeti ise şu şekilde:

  • Prime 2019’da elinde bulundurduğu tüm kripto para birimlerini saklamak üzere bir dijital varlık güvenlik platformu olan Fireblocks ile anlaşma yapmış.
  • Prime’ın kripto varlıkları, orijinal cüzdandan Fireblocks’ın platformuna 2020’de taşınmış. Ancak, orijinal cüzdan aktif olmayan bir durumda kalmış.
  • 2020’de, Fireblocks’a taşınma tamamlandıktan sonra PRIME, yeni bir yönetim altına girmiş. Yeni yönetim, tüm kripto paraların Fireblocks platformunda saklandığı ve erişilebilir olduğu konusunda önceki yönetim tarafından bilgilendirilmiş.
  • Prime Ocak 2021’de, müşterilere özel eski cüzdan yönlendirme adreslerini yeniden tanıtmış. Şirket bu eski cüzdanların Fireblocks platformunda bulunduğuna veya Fireblocks platformunda erişilebilir cüzdanlara yönlendirilecek şekilde yapılandırıldığına inanmış.
  • Ancak Prime, Aralık 2021 civarında eski cüzdanlara ve içindeki kripto paralara erişemediğini keşfetmiş.
  • Firma Aralık 2021’den Mart 2022’ye kadar, erişilemez eski cüzdanlardan para çekme karşılamak için müşteri hesaplarındaki kripto paraları kullanmış.

Ne olmuştu?

Bu ayın başlarında bir kripto saklama kuruluşunun iflas edeceği yönünde söylentiler ortaya çıkmış, çok geçmeden bunun Prime Trust olduğu anlaşılmıştı. Daha sonra BitGo’nun Prime Trust’ı satın almak için görüşmeler yaptığı öğrenilmişti. BitGo, geçen hafta bu görüşmeleri sonlandırdı ve Prime Trust’ı satın almaktan vazgeçti. Nevada regülatörü FID, şirketin bu ay tüm para çekme taleplerini karşılayamayacağını bildirdi ve tüm faaliyetleri durdurma talimatı verdi. Prime Trust’ın alt iştiraki Banq, resmi olarak iflas başvurusu yaptı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl