Kripto sektöründe bir ilk: Kripto para girişimi, SEC’den onay aldı

Geçtiğimiz hafta Financial Industry Regulatory Authority (FINRA), alıcıyı açıklamadan SEC onaylı ilk saklama lisansını verdiğini belirtmişti. Bugün Prometheum Ember Capital isimli şirket, bireysel ve kurumsal yatırımcılar için dijital varlıkları saklamasına olanak tanıyan 'dijital yatırım sözleşmeleri' için özel amaçlı bir broker-bayi lisansı aldığını duyurdu.

Ana şirket Prometheum’un bir iştiraki olan ve 2021’de New York merkezli olarak kurulan Prometheum Ember Capital firması bugün Finansal Sektör Düzenleyici Otoritesi’nden (FINRA) dijital varlık yatırım sözleşmeleri için özel amaçlı bir broker-bayi (SPBD) olarak faaliyet göstermek üzere onay aldığını duyurdu. Bu onay, bir ilk olarak kayda geçti.

Kripto sektörü için önemli bir adım olarak görülüyor

Şirket, onayın dijital varlık yatırım sözleşmelerini nitelikli bir saklama kuruluşu olarak bireysel ve kurumsal müşteriler adına saklamasına izin verdiğini söyledi. Firma, bunu kurumsal yapıyı ve lisansları oluşturmaya yönelik önemli bir adım olarak gördüğünü belirtti.

ABD’de yalnızca eyalet lisansları altında faaliyet gösteren kripto para borsaları ve diğer platformların aksine Prometheum Capital, federal menkul kıymet yasaları uyarınca gerekli olan Menkul Kıymetler ve Borsa Yasası (“SEA”) 15c3-3 Müşteri Koruma Kuralına tabi olduğunu kaydetti.

Prometheum’un kurucu ortağı Aaron Kaplan, konuyla ilgili “Varlıkların SEC’ye kayıtlı bir broker-bayide saklanmasının, yatırımcı güvenini yeniden tesis etmek, kurumsal benimsemeyi artırmak ve sektörün gelişmesine izin vermek için gereken korumaları sağlayacağını umuyoruz.” açıklamasında bulundu.

Bu statü, dijital varlık yatırım sözleşmelerinin ilk kez FINRA üyesi bir firmada ve federal menkul kıymet yasalarına tabi SEC’ye kayıtlı bir aracı kurumda saklanacağına işaret ediyor.

Bu yasalar, müşterileri, karşı tarafları ve piyasadaki katılımcıları hileli, hırsızlık veya kayıp dijital varlık güvenliğinin tehlikelerine karşı korumak için özel olarak hazırlanmış kapsamlı önlemler gerektiriyor.

Prometheum, 2017 yılında Aaron Kaplan ve Benjamin Kaplan tarafından, dijital varlıklar alanında yatırımcıların çıkarlarını korumada algılanan bir eksikliğe yanıt olarak kurulmuştu. İkili, federal olarak düzenlenmiş ilk uçtan uca dijital varlık yatırım sözleşmeleri ekosistemini oluşturmak için yola çıkmıştı. SPBD’nin uygulanması, daha güvenli ve daha hesap verebilir bir endüstri oluşturma nihai hedefine ulaşmada çok önemli bir yere sahip.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl