SEC Başkanı: ICO’lar menkul kıymet yasalarına uymalıdır

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton, ICO'ların sermaye toplamanın etkili bir yolu olduğunu kabul etti fakat menkul kıymet yasalarına uymaları gerektiğini söyledi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’nun (SEC) Başkanı Jay Clayton, önemli bir uyarıyla birlikte ICO yoluyla sermaye toplamanın avantajları hakkında konuştu.

Claton, geçen hafta SEC‘in 2018’deki faaliyetleri ve 2019’daki yol haritasıyla ilgili yaptığı bir konuşmada şunları söyledi:

“ICO’lar, girişimciler ve diğer insanlar için sermaye toplamanın etkili bir yolu olabilir.”

Ancak Clayton, bunu yaparken menkul kıymet kurallarına uyulması gerektiği de sözlerine ekledi ve şöyle dedi:

“Bizim temel noktamız, bir menkul kıymet ortaya koyulduğunda bunun SEC’in menkul kıymetler kurallarına uyması gerektiğidir. Bir ICO’nun yeni teknolojik yapısı bu durumu değiştirmez.”

Clayton ayrıca SEC’in, Blockchain ve kripto para varlıklarına odaklanma noktasında önemli miktarda zaman harcadığını ve bu eğilimin gelecek yıl da devam etmesini beklediğini söyledi.

Clayton sözlerine şöyle devam etti:

“Dijital varlıklar ve ICO pazarının, geleneksel hisse senetleri ve sabit gelir piyasalarına göre önemli ölçüde daha az yatırımcı korumasına sahip olduğuyla ilgili birtakım endişeler var.”

SEC Başkanı daha önce de kripto para piyasasındaki potansiyel manipülasyon konusunu ele almış ve CoinDesk Consensus Invest konferansında konuyla ilgili şunları şöylemişti:

“Profesyonel olmayan yatırımcıların gördüğü fiyatların, güvenmeleri gereken ve manipülasyondan arındırılmış fiyatlar olması lazım. Burası önemli. Volatiliteden değil manipülasyondan arındırılmış olması lazım.”

ABD kongre üyeleri de kripto para piyasasındaki fiyat manipülasyonunu önlemek için geçtiğimiz hafta iki partili bir beyanname yayınladılar. Beyanname, Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) ve finansal gözlemcilerden daha iyi bir kripto para ekosistemi düzenlemesi için bir yol haritası ortaya koymalarını istedi. Beyannamede ayrıca, ABD’nin finansal teknoloji alanındaki yenilikçi rolünün artırılması istendi.

Clayton, SEC’in yakın zamanda başlattığı Finansal Teknoloji ve İnovasyon Strateji Merkezi (FinHub) konusuna da değindi. FinHub, finansal teknoloji girişimlerinin ortaya koydukları ürünlerinin yasal uygulamaları konusunda işlerini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Buna kripto para varlıklarıyla çalışan finansal teknoloji girişimleri de dahil. Clayton, şunları söyledi:

“FinHub’un ve diğer faaliyetlerimizin de gösterdiği gibi, kapımız yasalar çerçevesinde yenilik yapmaya ve sermaye toplamaya çalışan herkese açık.”

Haber: Coindesk

→BİTCOİN DEVİ BİTMAİN, İSRAİL’DE KEPENK KAPATIYOR

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl