SEC ve sektör oyuncuları, Biden’ın kripto para kararnamesi için ne dedi?

ABD'de bir süredir konuşulan kripto para kararnamesi dün başkan Joe Biden tarafından imzalandı. Kararnamede kripto paralarla ilgili olumsuz yorumlarda bulunulmaması ve bu teknolojinin faydalarından sağlanmaya çalışılacağının belirtilmesi endüstri genelinde heyecanla karşılandı. Peki kripto para sektörünün önemli oyuncuları ve destekçileri, kararname için hangi yorumları yaptılar? İşte dünden kalan kararname değerlendirmeleri...

ABD kripto para kararnamesi sektör oyuncuları tarafından genelde olumlu karşılanırken, önemli isimler de yapılan hamlenin doğruluğuna dikkat çektiler. Senatör Pat Toomey’den CFTC başkanı Rostin Benham’a, SEC başkanı Gary Gensler’dan Senatör Cynthia Lummis’e kadar kripto para evreninin yakından tanıdığı birçok isim önemli yorumlar yaptılar.

Gensler’dan kısa ve öz yorum

Birçok uzman ve politikacı kripto para kararnamesinin ne kadar olumlu ve pozitif olduğuna, teknolojinin faydalarından her zaman yararlanmak gerektiğine dikkat çekerken, SEC başkanı Gary Gensler’ın soğuk ve yasa dışı aktiviteye vurgu yapan değerlendirmesi dikkat çekti. Gensler kısa ve öz tweet’inde şu ifadeleri kullandı:

“Bugün başkan Biden kripto varlıklarla ilgili bir kararnameye imza attı. Hükumet içindeki diğer kurumlarla birlikte çalışacağımız günü heyecanla bekliyorum. Yatırımcı ve tüketicilerin korunması, yasa dışı aktivitelerin önüne geçilmesi, finansal istikrarın korunması gibi önemli birçok amaca ulaşmak için çalışmalar yapacağız”

CFTC başkanı: Daha fazla eğitim lazım

SEC ile kripto paraların regüle edilmesi konusunda sürekli bir yarış içinde olan Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu başkanı Rostin Benham da, kurumlar arası iletişime ve dijital varlıklar konusunda daha fazla eğitime değindi:

“Başkan Biden tarafından imzalanan kararname çok önemli bir adımdır. Kararname, kabine seviyesindeki birçok kurumun, piyasanın bağımsız regülatörlerinin ve diğer regülasyon kurumlarının aralarında daha iyi bir iletişim ve çalışma elde etmesini sağlayacaktır. Dijital varlık endüstrisinde yaşanan benimsenme, daha fazla eğitim ve yeni ve gelişen risklere karşı daha fazla korunma sağlanması ihtiyacını doğurmuştur. Tüketici korunması ve eğitiminin önemine değinerek başkan Biden doğru bir noktaya parmak basmıştır. Bunları yaparken, yasa dışı aktiviteler ve finansal istikrarın korunması da önemlidir. “

“Biden’ın kripto paraların faydalarını görmesi önemli”

Kripto paralara verdiği destekle bilinen Senatör Pat Toomey de kararname için olumlu konuşan isimlerden biriydi. Toomey, Biden’ın kripto paraların ve barındırdıkları teknolojinin görülmesinin önemli olduğunu belirtti:

“Biden yönetiminin kripto paraların ve onların altında yatan teknolojinin barındırdığı teknolojiyi fark etmeleri beni cesaretlendirdi. Bu teknolojinin çok büyük faydalarının olduğunun görülmesi önemli. Beyaz Saray’ın da ifade ettiği gibi, ABD bu alandaki liderliğini sürdürmelidir Bu yüzden kanunyapıcılar ve regülatörler Amerika’nın uzun süredir vâr olan teknolojik inovasyona liderlik etme geleneğini bozmamalıdırlar. Bu teknoloji bireyler güç vermektedir ve bu yüzden her bir birey kanun hakkında fikirlerini söyleyebilmelidir.”

“Biden’ın şüphesi varsa Wyoming’e bakabilir”

Toomey gibi kripto paralara verdiği destek ile adından söz ettiren bir başka senatör Cynthia Lummis de, Biden yönetiminin kararnamede belirttiklerini onayladığını ancak kararname metninin vatandaşların zaten kanunlara uyan insanlar olduğunu belirtmeyi atladığını söyledi:

“Biden yönetiminin, dijital varlıklara karşı büyüyen ilgisini görmek güzel. Başkan’ın para aklamayı önleme ve Amerika’nın ulusal güvenliğini koruma fikirlerine sonuna kadar katılıyorum. Ancak kararname, vatandaşların büyük çoğunluğunun zaten kanunlara uyan kişiler olduğunu atlamış. Eğer bu konuda Biden’ın bir şüphesi varsa, sağduyu ile dijital varlıkların adeta patlama yaptığı ve dengeli bir regülasyon çerçevesinin olduğu Wyoming eyaletine bakabilir. Özellikle sabit coin’ler konusunda mantıklı kanunlara ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Bir CBDC çıkarma ihtiyacı konusunda ise ikna olmuş değilim. Fed’in bu konudaki çalışmalarını yakından takip etmeye devam edeceğim”

Circle CEO’su Allaire: Bu bir dönüm noktasıdır

USDC ihraççısı şirket Circle’ın CEO’su Jeremy Allaire de kararname hakkında olumlu konuşan sektör oyuncularındandı. Allaire, kararnamenin bir dönüm noktası olduğunu belirtti:

“Kararname dijital varlıklar, kripto paralar, Web3 için 1996/1997’de hükumetin internette ticaret endüstrisinin oluşumuna farkına varmasına benziyor ve bir dönüm noktası konumunda… ABD, dijital varlıkların 21. yüzyılın en önemli teknolojilerinden ve altyapılarından biri olduğu konusunu gerçekçi kabul etmeye başladı gibi görünüyor. Kraraname, neredeyse tüm ilgili federal kurumları, riskleri anlayan ve onları ele alan ancak hayati önemdeki inovasyonu ve ABD ulusal ekonomik rekabet gücünü destekleyen politikaları anlamaya ve geliştirmeye çağırıyor. Tarihte bir dönüm noktasındayız. ABD; açık, internet tabanlı bir ekonomik altyapıya geçmeye çalışırken, diğer ülkeler kapalı, sıkı kontrol edilen ve mahremiyeti kaldıran alternatiflere yöneliyor. CBDC’ler ile ilgili devam eden araştırmalara atıfta bulunulmasına rağmen kararname, dijital varlıklarda ve sabit coin’lerde hızlı büyümeye ve bu teknolojilerin sorumlu bir şekilde gelişebilmesine odaklanıyor. Dürüstçe söylemem gerekirse bu kararname, kanunyapıcılarla bizim, yani kripto para topluluğunun iletişim kurması için en büyük fırsattır.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl