Bilindiği gibi önümüzdeki hafta Salı günü (8 Kasım 2022) ABD’de ara seçimler yapılacak. Seçimlerden beklenti nedir ve bu bekletilerin kripto sektörüne etkisi nasıl olur?

Kim neden seçiliyor?

Öncelikle ABD’de ara seçimlerde hangi seçimler yapılıyor kısaca bir göz atalım. ABD Kongresi iki yapıdan oluşuyor: Senato (Senate) ve Temsilciler Meclisi (House of Representatives). Bu iki yapı aslında yasama organını oluşturuyor. Yürütme organı yani başkanlık seçimi yapılmadığı için ara seçimde sadece yasama organının bir kısmı seçime tabi tutuluyor.

Temsilciler Meclisi 435 temsilciden oluşuyor ve bu temsilciler her iki senede bir seçime tabi tutuluyorlar. Bu aslında oldukça kısa bir dönem ancak diğer organlardaki seçim süreleri farklı olduğu için gücün tek bir partide yoğunlaşmaması için gerekli bir yöntem. Senato ise 100 üyeden oluşuyor: her eyaletten iki senatör. Ancak senatörler 6 senede bir seçiliyorlar ve kademeli olarak 1/3’ü 2 yılda bir seçime tabi tutuluyorlar. Yani önümüzdeki hafta 35 senatör tekrar seçilmek için birbiriyle yarışacak yarışacak.

Şu anda Kongre’nin iki kanadında da Demokratik Parti (Biden’ın partisi) çoğunluğu elinde tutuyor. Yürütme organını da Demokratik Parti tarafından kontrol edildiği için ABD’de şu anda bölünmemiş bir iktidar var. Bölünmemiş iktidar dönemlerinde yasaların geçmesi görece daha kolaydır çünkü sadece kendi parti temsilcilerinizi ikna etmeniz durumunda önünüzde bir engel yoktur.

Önümüzdeki haftaki seçimlerde beklenti nedir?

Seçimlerden beklenen Demokratik Parti’nin Temsilciler Meclisi’ndeki çoğunluğunu kaybetmesi yönünde. Senato’da ise muhtemelen ya 50/50 eşitlik devam edecek ki oylamada bu eşitliği Başkan Yardımdıcı Kamala Harris Demokratik Parti tarafına bozuyor. Ancak Temsilciler Meclisi’ndeki çoğunluğun kaybedilmesi durumunda seçimden sonra Biden hükümeti herhangi bir yasa geçirmek istemesi durumunda Cumhuriyetçi Parti’nin üyelerinin desteğini almak zorunda. Yani bölünmüş bir iktidar olacak.

Bölünmüş iktidarların kalıcı etkisi olabilecek tartışmalı yasaları geçirmesi oldukça zor olduğu için seçimlerden sonra regülasyonlar ile alakalı yasaların kripto sektörüne olumsuz etki edebilecek yasalar olması pek beklenmiyor. Trump’ın son iki senesinde tartışmalı yasaları geçirememesi gibi, Biden da benzer şekilde önümüzdeki iki sene içinde tartışmalı yasaları geçirmesi neredeyse imkansız olduğu için kripto paralar ile alakalı regülasyonların beklenenden daha uzun sürmesi beklenmektedir. Çıkacak yasa tasarılarının her iki parti tarafından da benimsenmesi gerektiği için de yasaların olumsuz bir etkisi olması çok ama çok düşüktür.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl