Signature Bank yöneticisinden çarpıcı çıkış: Kriptoya karşı mesaj vermek istediler

Silicon Valley Bank’ın ardından kapatılan bir başka banka da Signature olmuştu. Kripto para şirketleriyle iş yapan bu bankanın kapatılması sektörde büyük yankı uyandırırken Signature yöneticisi Barney Frank, "Kriptoya karşı çok güçlü bir mesaj vermek istediler." dedi.

Silicon Valley Bank’ta olduğu gibi bir başka banka Signature da regülatörler tarafından kapatıldı. Kripto sektörüyle yakın ilişki içinde olan bu bankanın kapatılması soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Signature Bank’ın yönetim kurulu üyesi ve eski ABD milletvekili Barney Frank’in son açıklaması, bu soru işaretlerine yanıt niteliğindeydi.

“Cuma gününe kadar hiçbir sorun yoktu”

Frank, bu ani hamlenin kripto, emlak ve hukuk sektörleriyle güçlü bağlantıları olan New York merkezli Signature Bank’ın yöneticilerini şoke ettiğini söyledi. Belgelere göre Signature’ın 2022 yılı sonunda 40 şubesi, 110.36 milyar dolar varlığı ve 88.59 milyar dolar mevduatı vardı.

“Kriptoya karşı mesaj vermek istediler”

Frank CNBC‘ye verdiği demeçte, “Cuma günü geç saatlerde SVB’nin sebep olacağı bir mevduat akışı olana kadar hiçbir sorun belirtisi yoktu.” dedi. Frank, düzenleyici kurumların “kriptoya karşı çok güçlü bir mesaj vermek istediğini” öne sürerek “Signature’ın iflaslık bir durumu bulunmuyordu.” dedi.

Bankanın üst düzey ismi, geçen haftanın sonlarına doğru endişelerin yayılmasıyla Signature müşterilerinin mevduatlarını JPMorgan Chase ve Citigroup gibi daha büyük bankalara taşıdığını söyledi.

Frank, Signature’ın üst düzey yöneticilerinin şirketin istikrarsız mali durumunu iyileştirmek için “mümkün olan her seçeneği” araştırdıklarını iddia etti. Pazar gününe kadar mevduat çıkışının yavaşladığını ve yöneticilerin durumu istikrara kavuşturduklarına inandıklarını da sözlerine ekledi.

Ancak Signature’ın üst düzey yöneticileri görevden alındı ve banka pazar günü kapatıldı. Düzenleyiciler şimdi banka için bir satış süreci yürütürken, müşterilerin mevduatlara erişimini ve hizmetin kesintisiz devam edeceğini garanti ediyor.

Müşteriler 10 milyar doların üzerinde para çekti

CNBC’nin haberine göre, Silicon Valley Bank’ın ani çöküşünden endişe eden Signature Bank müşterileri 10 milyar dolardan fazla mevduat çekti. Mevduatlardaki bu artış kısa sürede ABD tarihindeki en büyük üçüncü banka iflasına yol açtı.

Signature Bank, ticari odaklı bir finans kurumuna duyulan ihtiyacı karşılamak üzere 2001 yılında kurulmuştu. ABD’nin batısına genişleyen banka 2018’de kendisini kripto endüstrisine açtı ve bu da son yıllarda mevduat büyümesini hızlandırmaya yardımcı oldu. Banka, dijital varlıklara bağlı 16.5 milyar dolarlık mevduat kabul etti ve özellikle kripto para müşterileri için 24 saat hizmet veren bir ödeme ağı oluşturdu.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl