Kripto sektöründe bir ilk: Sigorta şirketine rekor teminat hakkı verildi

Londra merkezli Arch Insurance International, kripto para sigorta şirketi Evertas’a tek bir poliçe için sigorta limitini 420 milyon dolara çıkarma yetkisi verdi.

Birçok bölgesel pazarda çeşitli platformlarda geniş bir portföy üzerinde çalışan Londra merkezli sigorta şirketi Arch Insurance International’dan kripto para sektörüne can suyu olacak bir hamle geldi.

Arch Insurance, dünyanın ilk kripto odaklı sigorta şirketi Evertas’a tek bir poliçe adına teminat limitini, saklama kuruluşları veya borsalar için 420 milyon dolara çıkarma yetkisi verdi. ABD’li Evertas’a göre bu, sektördeki en yüksek teminat limiti.

Reuters‘ın haberine göre bu gelişme, FTX gibi önemli piyasa katılımcılarının çöküşüyle gölgelenen kripto para endüstrisi için önemli bir adım olarak görülüyor. Bu hamlenin, sektörde süregelen bir sorun olan güvenlik ihlalleri ve hırsızlıklarla ilgili endişeleri hafifletmesi bekleniyor. Evertas’a göre, mevcut tahminler dünya genelinde kripto varlıkların yalnızca yüzde 2 ila 3’ünün sigorta kapsamı altında olduğunu gösteriyor.

420 milyon dolarlık teminat tutarı, özel anahtarların ele geçirilmesi gibi durumları kapsıyor. Bu anahtarlar, işlemleri yetkilendirmek veya mülkiyeti belirlemek için kullanılıyor ve bir emanetçi tarafından tutuluyor. Saklama kuruluşlarına örnek olarak Coinbase ve Binance verilebilir.

Evertas CEO’su J. Gdanski Reuters’e verdiği demeçte, “Bu, bir sigorta şirketinden alınabilecek en büyük tek poliçe.” dedi.

Önceki tek poliçe limiti 5 milyon dolardı

Gdanski, Londralı sigortacının ayrıca Evertas’a 200 milyon dolara kadar kripto madenciliği donanımı için sigorta sağlama yetkisi verdiğini ve bunun da en büyük tek poliçe kapsamı olduğunu söyledi. Bunlar, kripto madencileri tarafından madencilik ekipmanlarını yangın, sel ve diğer doğal nedenlerden kaynaklanan hasarlardan korumak için kullanılan mülk poliçeleri. Evertas’ın önceki tek poliçe limiti 5 milyon dolardı.

Evertas, Lloyd’s of London’ın bir “coverholder”ı, yani uluslararası sigortacıların karmaşık riskleri değerlendirmek veya sigortalamak için dayandığı, özel teknik ya da yerel bilgiye sahip bir sigorta firması. Evertas, sadece özel anahtarları tutan saklama kuruluşlarını sigortalıyor.

Blok zinciri analiz firması TRM Labs’in raporuna göre, son veriler hırsızlık ve saldırılardan kaynaklanan kripto kayıplarının yılın ilk çeyreğinde 400 milyon dolara ulaştığını gösterdi. Bu rakam 2022 yılında yaklaşık 3.7 milyar dolardı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl