Araştırma şirketinin CEO’su: Ayı piyasası, spekülatörleri sildi

Kripto para araştırma şirketi One Alpha'ya göre ayı piyasası sırasında çok sayıda spekülatör piyasadan silindi ve geriye gerçek yatırımcılar kaldı.

Kripto para araştırma şirketi One Alpha, kısa bir süre önce sık sık yaşanan hack olayları ve ölçeklenebilirlik sorunları gibi Blockchain alanının uğraştığı mevcut zorluklarla ilgili bir rapor yayınladı. Raporda bu sorunların çözümünün zaman alacağına değinildi.

Birçok analistin de belirttiği gibi kripto paralar henüz yeni bir alan. Bitcoin’in teknik belgesinin yayınlanmasından bu yana sadece 10 yıl geçti.

Bitcoin, Blockchain tabanlı uçtan uca elektronik nakit sistemi getirdikten 4 yıl sonra 2013’te programcı Vitalik Buterin sahne aldı ve Blockchain’in sadece kripto paralar için değil başka kullanım alanlarının da olabileceğini öne sürerek Ethereum’u çıkardı.

Blockchain için gerçekçi bir yaklaşım

Alpha’nın araştırma raporunda Blockchain’in itici bir güç almasının üzerinden sadece 2-3 yıl geçtiği ve insanların dağıtık hesap defterinin gerçekte ne işe yaradığı konusunda daha gerçekçi bir bakış açısına ve beklentiye sahip olması gerektiği belirtildi.

One Alpha’nın raporunda şu cümleye de yer verildi:

“Girişimciler ve yatırımcılar Blockchain‘in gerçek olduğunu kanıtlamak için dış dünyanın ezici baskıları tarafından tehdit edilemez. Ayrıca Blockchain teknolojisinin dünyadaki açlığın çözümü olduğunu ya da tüm cevaplara sahip olduğunu kanıtlamaya çalışmaya da gerek yoktur.”

Bu perspektife ek olarak raporda, kripto para sektörünün ayı piyasasına rağmen gerçek anlamda ilerleme kaydettiği belirtildi.

İsrail’deki son gelişmelere de odaklanan raporda, İsrail kaynaklı ICO’ların bu yıl içinde şimdiye kadar yaklaşık 600 milyon dolar topladığı kaydedildi.

ICO fonları düştü

Raporda İsrail kaynaklı 140 Blockchain girişiminin şimdiye kadar toplamda 1,3 milyar dolarlık yatırım aldığı, bu yatırımların %88’inin ICO’lardan sağlandığı ve bu şirketlerin yaklaşık %60’ının halka açık satış yolunu tercih ettiği bildirildi.

Ancak Alpha’nın yaptığı pazar araştırmasına göre ICO’lardan sağlanan fonlar önemli ölçüde düşmüş durumda. 2018’in ilk çeyreğinde 606 milyon dolar olan yatırımlar 2. çeyrekte 315 milyon dolara geriledi. Halbuki 2. çeyrekte daha fazla ICO süreci görülmüştü.

2017 yılında 20’den az sayıdaki İsrail kaynaklı ICO 586 milyon dolar toplamayı başarmıştı. Rapora göre, o zamandan beri İsrail kripto ekonomisinde istikrarlı bir büyüme var, sürekli Blockchain ile alakalı yeni projeler geliştiriliyor.

2017 yılı boyunca bütün dünyada yaklaşık 350 ICO yapılmıştı, bu yıl ise şimdiden 800’ü aştı. Toplam İCO gelirleri ise 6 milyar dolardan 20 milyar dolara çıkmış halde.

Tarihteki en büyük ICO, Block.one’nin EOS projesiydi. 4.2 milyar dolardan fazla fon topladı. Onu 1.7 milyar dolarla Telegram takip etti ve ondan sonra da sırasıyla TaTaTu (575 milyon dolar) ve Dragon (420 milyon dolar) geliyor.

Ayı piyasası spekülatörleri piyasadan sildi

Alpha’nın CEO’su Yaniv Feldman aylar süren ayı piyasasını hakkında şöyle konuştu:

“Aralık 2017 patlaması ve Ocak 2018 çöküşü, piyasada temizleyici etki yaptı. Çok sayıda spekülatörü ortadan kaldırdı ve geriye gerçek yatırımcılar, kurucular ve geliştiriciler kaldı. Bunlar başarılı bir ekosistemi inşa etmek ve onu ileriye taşımak için gerekliydi.”

Haber: CryptoGlobe

→KRİPTO PARA MİLYONERİ, NEVADA ÇÖLÜ’NDE ÜTOPİK BİR DÜNYA İNŞA ETMEK İSTİYOR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl