Kripto para şirketlerinden güven sağlama amaçlı büyük koalisyon

Son dönemde kripto paralara vurulan manipülasyon yaftasını kırmak amacıyla borsalar ve şirketler birleşme kararı aldı. İçinde Coinbase, Circle, Huobi ve Anchorage gibi kripto para şirketlerinin olduğu bir grup firma, dijital varlık endüstrisinde güveni sağlamak için bir koalisyon oluşturma kararı aldı.

Merkez bankalarının sürekli olarak yasaklamak istemesi, yaşanan hack olayları derken bir grup kripto para şirketi “Kripto Piyasası Birlik Koalisyonu”nu kurdu.

Risk takibi yazılım şirketi olan Solidus Labs, bir araya getirdiği bu şirketleri, dijital para endüstrisinde müşteri korunması ihtiyacını ve aynı zamanda dolandırıcılık potansiyelini de kabul eden bir “piyasa bütünlüğü” taahhüdü imzalamaya da ikna etti.

Konuyla ilgili konuşan Solidus Labs yöneticisi ve Tüketici Koruma Bürosu eski yöneticisi Kathy Kraninge ise oluşturulan bu grupla ilgili şunları söyledi:

“Burada amaç, adil ve düzenli bir sistem için mücadele eden şirketlerin olduğunu göstermek. Biz yaşanan bütün istismar olaylarının, dolandırıcılıkların, müşteriler de dikkatli olmadığı sürece her zaman yaşanabileceğine dikkat çekmek istiyoruz.”

Gerekçe hep piyasa manipülasyonuydu

Bu birlik sayesinde kullanıcıların yanında SEC gibi kurumlara da güven aşılanması hedefleniyor. Bilindiği üzere ABD menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Ekim ayında vadeli ETF’lere onay verse de, spot ETF başvurularının hepsini şu ana kadar reddetti. SEC, ret kararlarına gerekçe olarak hep “piyasa manipülasyonu”nu gösterdi.

SEC son olarak Grayscale’in başvurusunu ertelerken, Fidelity’nin Wise Origin Bitcoin Fonu’na ise, “dolandırıcılık ve manipülatif uygulamaları önlemek için tasarlanmış standartları karşılamadığı” gerekçesiyle ret cevabı vermişti.

Uluslararası Ödemeler Bankası da Aralık ayında kara para aklamayla mücadele kurallarının kripto para evreninde yeterli uygulanmadığını belirtmiş ve işlem anonimliğinin, merkeziyetsiz finansta yasa dışı faaliyetlere ve piyasa manipülasyonuna maruz bıraktığını savunmuştu.

Kurum, bu sayede yapılan dolandırıcılıkları önlemek için “daha fazla regülasyon” çağrısında bulundu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl