Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

SPK Başkan Yardımcısı Güngör, kripto para düzenlemesiyle ilgili konuştu

SPK Başkan Yardımcısı Ali İhsan Güngör, bugün başlayan ve yarın da devam edecek olan Kripto Varlıklarda Düzenleme Arayışı çalıştayında kripto paraların nasıl düzenlenebileceği ile ilgili görüşlerini paylaştı.

“Herkes bu platformları kuramamalı ve birtakım şartlar getirilmeli”

Güngör, bu konudaki yasal düzenlemenin kripto varlıkların ihracı ve kripto varlık hizmet sağlayıcı platformları şeklinde iki ana başlıkta toplanabileceğini belirtti. “Kripto Varlıklar Etkin Olarak Düzenlenebilir mi?” adlı oturumda konuşan Güngör, kripto para alım satım platformlarına lisans, kurucu ve yöneticilerin yeterlilikleri gibi şartlar getirilmesi gerektiğini söyledi, şöyle konuştu:

“Platformlarda alım satım faaliyetinin güvenli bir ortamda yapılıyor olması, herkesin bu platformları kuramaması lazım. Bu platformlara ilişkin birtakım şartlar getirmesi gerekiyor. Yöneticilerinin herhangi bir suça karışmamış olması, teknik altyapının yeterli olması, belli lisans şartlarının sağlanıyor olması lazım.”

“En önemli meselelerden biri saklama konusu”

Güngör, sözlerinin devamında kripto varlıklarda en önemli hususlardan birinin saklama konusu olduğunu ifade etti ve şöyle dedi:

“Bu çok ciddi çözülmesi gereken bir alan. Saklanan varlık çok büyük, kripto varlıkların kendi içinde barındırdığı yapı sebebiyle bunların transferi, başka bir kişiye devri çok kolay. Yapılacak düzenlemede saklama tarafının çok ciddi şekilde ele alınıp bu alana özgü teknik yapıya uygun bir şey getirmemiz gerekiyor, bu bizi zorluyor. Özetle, düzenleme tarafıyla ilgili saklama, piyasa bozucu eylemlerle ilgili hareket tarzı vb. şeyler bizi zorlayan unsurlar. Bunlara birtakım çözümler getirilebilir, zaten üzerinde çalışılıyor ve tartışılıyor.”

Kripto paraların düzenlenmesi konusu, bir süredir Türkiye’deki yetkililerin ciddi şekilde gündeminde yer alıyor. Özellikle Thodex’te yaşananların ardından bu konudaki çalışmalar hız kazandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Nisan ayının sonlarında yaptığı açıklamada, kripto paraları yasaklamak gibi bir niyetlerinin olmadığını ve düzenleme çalışmalarının iki hafta içinde bir noktaya ulaşacağını söylemişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl