Kripto para startup’larına yapılan yatırımlar eridi

Kripto paralar yaklaşık 1 yıla yakın süredir çok ciddi düşüşler kaydederken, bu iş koluna yatırımlar da adeta durma noktasına geldi. VC'lere yapılan yatırımlar sadece 3. çeyrekte %37 oranında azaldı. Seviye son 1 yılın da en düşüş noktasında...

fırsat yatırım finans

Kripto para endüstrisinde bu yıl yaşanan büyük düşüşler kripto startup sektörünü de vurdu. Araştırma firması Pitchbook’un elde ettiği verilere göre; 3. çeyrek itibariyle VC olarak da bilinen girişim sermayesi yatırımları son 1 yılın en düşük seviyesine ulaştı.

2022 başına göre daha da kötü!

Küresel anlamda VC firmaları kripto startup’larına bu senenin 3. çeyreğinde 4.4 milyar dolarlık yatırım yaptılar. Bu rakam 2021’deki aynı döneme göre %37’lik bir düşüşü işaret ediyor. Rakamlar, bu senenin birinci çeyreğindeki yüksek seviyelerle kıyaslandığında ise çok daha büyük bir düşüş karşımıza çıkıyor. 2022’nin ilk çeyreğinde risk/girişim sermayesi şirketleri, kripto startup ve blok zinciri firmalarına 8.83 milyar dolarlık yatırım yapmışlardı.

“Kripto kışının derinliklerindeyiz”

PitchBook analisti Robert Le, konuyla ilgili yorumunda teknoloji şirketlerine olan yatırımlarda genel bir düşüş olduğunu ancak içerdiği riskler nedeniyle kripto para alanındaki şirketlerde bu düşüşün daha fazla olduğunu belirtti. Le, “Şu anda kripto kışının derinliklerinde yer alıyoruz. Bu yüzden özellikle genel yatırımcı kitlesi kripto para sektörüne yatırım yapma konusunda isteksiz” dedi.

“Kullanım alanı olmayan şirketler bile yatırım aldılar”

Robert Le ayrıca fiyatların yüksek olduğu dönemdeki anlaşmaların çok daha çabuk bittiğini bugün ise böyle bir durumun kesinlikle olmadığını belirtti:

“Geçen sene, herhangi bir kullanım alanı olmayan şirketler bile büyük yatırımlar aldılar. Ancak şu anda anlaşmalar o kadar hızlı imzalanamıyor”

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl