100 milyon dolarlık ICO’nun arkasındaki isimler kayboldu!

Bir ICO'da 100 milyon dolar toplayan Status Network'ün kurucu ortaklarından haber alınamıyor. Öfkeli yatırımcılar ise mahkemeden yardım talep ediyorlar.

karanlik-golgeli

Selendy & Gay PLLC ve Roche Cyrulnik Freedman LLP firmalarının avukatları pazartesi günü New York mahkemesine Status Network kurucu ortakları Jarrad Hope ve Carl Bennetts’i bulmak için çok ciddi çaba sarf ettiklerini belirten bir mektup gönderdi.

Decrypt’te yer alan habere göre mektupta, merkeziyetsiz bir sohbet platformu ve web tarayıcısının da içinde olduğu Web3 uygulamaları yapan bir yazılım geliştirme şirketi olan Status’ün yöneticilerinin kaçmış olabileceklerinden şüphelenildiği belirtildi.

Yatırımcılar Hope ve Bennetts hakkındaki ilk şikayetlerini Nisan ayında göndermişlerdi. Şikayette 2017’de yapılan ve 100 milyon dolar toplanan ICO’nun kayıt dışı dolayısıyla da yasa dışı olduğu belirtilmişti. Davacı taraf, Status’ün yatırımcıları, SNT token’ın bir ‘utility token’ olduğunu söyleyerek yanlış yönlendirdiğini, bunun da ABD Menkul Kıymet yasalarına uymadığını belirtmişlerdi. Yatırımcıların paralarını geri istedikleri ve bu durumdan doğan zararı da ekstra olarak talep ettikleri bildirildi.

Kurucu ortaklardan biri olan Hope’un satıştan Bennetts’in ise reklam ve pazarlamadan sorumlu olduğu kaydedildi. Yatırımcı avukatları, dava hakiminin ulaşılamayan ikiliyi mahkemeye davet etmesini talep etti.

İkili Twitte’ı aktif kullanıyor. Bennetts’in tweet’leri korumalı durumda ancak bulunduğu yer olarak İsviçre’yi gösteriyor.

Özel dedektif bile tuttular

Davacı avukatları birçok özel dosyaya, sosyal medya paylaşımlarına, kurumsal kayıtlara bakmalarına rağmen ikilinin nerede olduğu hakkında bir ipucu elde edemediler. Hatta Hope ve Bennetts’in bulunması için özel dedektif bile tutuldu ancak davacı taraf davalının adresini net şekilde dosyaya koyamadı.

Aslında yatırımcılar Status’ün nerede faaliyet gösterdiğini bile bilmiyorlar. Şirket İsviçre’nin Zug şehrine kayıtlı ancak bir ofis olup olmadığı hatta orada çalışan insanların varlığı bile bilinmiyor.

Şirket sözcüsü ise konuyla ilgili yorum yapmayı ya da kurucu ortaklarla konuşup konuşmadığı hakkında bilgi vermeyi reddediyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl