Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Hint yetkili: Kripto parayı yasaklayacak tasarı meclise geliyor

Reuters'a konuşan bir Hint yetkili, kripto para tutmanın suç sayılacağı ve alım satımın yasaklanacağı bir yasa tasarısının yakında meclise gönderileceğini söyledi.

hindistan

Kripto paralara sıcak bakmayan ülkelerden biri olan ve uzun bir süredir yasaklama konusunu tartışan Hindistan’da hükumet düğmeye bastı. Reuters’e konuşan adı açıklanmayan bir yetkili, alım-satım yapmanın yanı sıra, kripto para tutmanın da suç sayılacağı ve yasaklanacağı tasarının yakında meclise sunulacağını söyledi.

Şu ana kadar kripto paralarla ilgili oluşturulan en sert yasa tasarılarından biri olacağı belirten kanun teklifinde kripto para sahibi olmak, çıkarmak, madenciliği yapmak, alım ve satım yapmak ile başka bir kişiye/adrese transfer yapmak suç sayılacak.

Hindistan hükumeti Ocak ayında da, özel kripto paraların yasaklanması konusunu gündemine almış, aynı zamanda da merkez bankası dijital parası çıkarılması konusunda da bu teknolojinin kullanılması adına ilk adımları atmıştı.

Reuters’e konuşan ve tasarının hala resmen açıklanmaması sebebiyle adının gizli tutulmasını talep eden yetkili, şu anda dünyada bir kripto para patlaması yaşanması sebebiyle hükumetin öncelikli olarak yatırımcılara ellerindeki kripto paraları çıkarmaları için 6 aylık bir süre tanımasının da gündemde olduğunu belirtti.

Kripto paralara karşı olduğu bilinen başbakan Narendra Modi’nin hükumetinin meclisteki üstünlüğü düşünüldüğünde tasarının kanunlaşmasına kesin gözüyle bakılıyor. Eğer bu durum gerçekleşirse Hindistan, dünyada kripto paraları tamamen yasaklayan ilk ülke olacak. Bu konuda sert bir tavır takınan Çin’de de trade ve madencilik yasak olsa da, kripto para bulundurmak suç sayılmıyor. Dolayısıyla Hindistan bu konudaki yasaklar anlamında da Çin’i geride bırakacak.

Ülkede uzun zamandır yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen, resmi olmayan rakamlara göre; yaklaşık 100 milyar rupi’lik (1.4 milyar dolar) bir işlem hacmi var ve yine yaklaşık 8 milyon kripto para yatırımcısının/kullanıcısının olduğu tahmin ediliyor.

Yerel kripto para borsası Bitbns’de geçen seneye oranla yapılan kayıt sayısının 30 kat fazla olduğu, bir başka borsa olan Unocoin’e de Ocak ve Şubat aylarında 20 bin kişinin üye olduğu bilgisi verildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl