Kripto para borsası Coinbase CEO’sundan gelecek 10 yıl tahminleri

Kripto para borsası Coinbase'in CEO'su Brian Armstrong, gelecek 10 yıla ilişkin tahminlerini açıkladı.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, 2020’li yıllarda kripto paralar ve Blockchain konusunda ne gibi gelişmeler olacağına dair tahminlerini paylaştı.

Armstrong, önümüzdeki on yıl boyunca hem daha ölçeklenebilir hem de gizlilik özelliklerine sahip bir blok zinciri göreceğimizi ve on yılın sonu itibari ile yaklaşık 1 milyar kullanıcıya ulaşılacağını ileri sürüyor. Armstrong’a göre, mevcut finansal sistemin daha büyük sorunlar yarattığı gelişen piyasalarda kripto para benimsemesi büyüyecek, hükümetler ve kurumlar da büyük çapta kripto para alanına girecek, bugün neredeyse her teknoloji şirketinin interneti bir şekilde kullandığı gibi her teknoloji startup’ı kripto paraları kullanmaya başlayacak.

Madde madde Armstrong’un öngörüleri şu şekilde:

1. Ölçeklenebilirlik

“2020’lerde ikinci katman çözümleri göreceğimize inanıyorum ya da kat be kat daha fazla işlem gerçekleştirebilen yeni blok zincirleri ortaya çıkacak. Tıpkı internette 56k modemlerin yerini alarak Youtube, Uber ve benzeri birçok yeni uygulamaya kapı açan geniş bant gibi. Böyle blok zincirleri gördüğümüzde yeni uygulamalar daha hızlı gelişmeye başlayacak.”

2. Gizlilik

“2020’lerde ölçeklenebilirliğe ek olarak gizliliğin baskın zincirlerden birine entegre edildiğini de göreceğiz. Tıpkı internetin HTTP ile başlatıldığı ve sonrasında birçok websitesinde varsayılan olarak HTTPS’nin yer aldığı gibi, nihayetinde 2020’lerde kitlesel olarak benimsenen gizlilik özelliklerine sahip bir blokzincir veya gizlilik odaklı kripto para göreceğimize inanıyorum.”

3. Konsolidasyon

“Bugün yeni nesil protokoller üzerine çalışan birçok üstün nitelikli ekip var ve ayrıca mevcut zincirler için ikinci katman ölçeklendirme çözümleri üzerinde kafa yoran harika ekipler de var. Gelecek on yılda zincirler arasında bir konsolidasyon göreceğimizi tahmin ediyorum. En çok kazanca ölçeklenebilirlik, gizlilik, geliştirici araçları ve diğer özellikler konusunda en fazla ilerlemeyi kaydeden zincirler imza atacak. Hatta bu ekipler arasında birleşme ve devralmalar görebiliriz.”

4. Trading’ten utility’ye

“2010’lar büyük ölçüde spekülasyon ve kripto para yatırımlarıyla geçti. Faaliyetlerin çoğunu ve en iyi iş modellerini trading yönlendirdi. Bu eğilim 2020’lerde de sürecek ancak 2020’leri alım satımın dışındaki amaçların domine edeceğine inanıyorum. Bu eğilimin başlangıcını görmeye başladık. Giderek daha fazla kişi kripto paraları staking, borç verme, kredi, debit kartlar vb. gibi amaçlarla kullanıyor.”

5. Kripto startup’ının yükselişi

“Bu on yılda yeni bir startup türünün olağan hale geldiğini göreceğiz: kripto startup’ı. Tıpkı dot com çılgınlığının bir internet startup’ı fikrini başlatması gibi. On yılın ardından neredeyse her teknoloji şirketi bir şekilde interneti kullanıyor. 2020’lerin sonuna kadar neredeyse her teknoloji startup’ının bir çeşit kripto para bileşenine sahip olacağına inanıyorum.”

6. Gelişen piyasalar

“Kripto startup’ları dışında kripto paraların diğer benimseme alanı, mevcut finansal sistemlerin daha büyük bir sorun olduğu gelişen piyasalar olacak. Özellikle enflasyon oranları yüksek ve havale pazarı büyük olan ülkeler. 2020’lerde gelişmekte olan piyasalarda kripto para birimi yüz milyonlarca kullanıcı tarafından benimsenecek.”

7. Kurumlar

“Halihazırda küçük kurumsal şirketler kripto para alanına girmeye başladılar. Son 18 ay içinde yüzlercesi Coinbase Custody’ye katıldı. Bu hızlı büyümenin 2020’de de devam etmesini bekliyorum. Giderek daha büyük kurumlar devreye girecek. Sonunda neredeyse her finans kurumu bir tür kripto para faaliyeti yürütecek ve çoğu fon kısmen korelasyonsuz getirileri nedeniyle kripto para birimlerine de yatırım yapacak. Dünyadaki paranın %90’ı kurumlarda kilitli olduğundan bu muhtemelen kripto varlıklar için büyük talep yaratacak.”

8. Merkez bankası dijital paraları

“Libra, Washington’daki herkesin tepkisini çekerken Çin, yuanı dijitalleştirmeye ve blok zincirini temel teknoloji yatırımlarından biri hâline getirmeye başlayarak insiyatif aldı. ABD, aktif olarak doların nasıl dijitalleştirileceğini tartışıyor. USD Coin’i çıkaran CENTRE, ABD’nin başvuracağı çözüm olabilir ya da Fed, blok zincirini kullanarak kendi dijital dolarını uygulamaya çalışabilir. Ayrıca Libra ya da CENTRE gibi bir konsorsiyum veya IMF’in kendisi tarafından sepet dijital para birimlerinin ortaya çıkarıldığını göreceğimizi düşünüyorum.”

9. Olgunlaşan piyasa yapısı

“Son on yılda kripto para borsaları olarak düşündüğümüz şirketlerin çoğu aslında aracı kurumlar, borsalar, emanet hizmeti sunan şirketler ve takas odalarıydı. 2020’lerde bu işlevlerin yasal ve düzenleyici bir bakış açısı ile ayrılmasıyla birlikte kripto para piyasasının yapısının geleneksel finansal dünyaya daha fazla benzeyecek şekilde gelişeceğini düşünüyorum. Bu zaten bir dereceye kadar gerçekleşiyor. Örneğin Coinbase Custody, bir New York tröst şirketi olarak düzenlenmiş kendi yönetim kuruluna sahip ayrı bir şirket. Ayrıca Coinbase Pro da bir aracı kurum ve borsaya ayrılacak. Geleneksel finansal hizmetler dünyasında olduğu gibi bir ürünün müşterileri bir diğerinin rakipleri haline gelecekler ve çok fazla çapraz tozlaşma olacak. Bu ayrı bileşenler mevcut olduğunda SEC ve diğerlerinin perakende yatırımcılar için bir kripto para endeks fonu oluşturulması konusunda daha rahat olacaklarını tahmin ediyorum.”

10. Merkeziyetsizlik büyüyecek

“İtibari para-kripto para borsaları, büyük ölçüde geleneksel bir finansal hizmet modelini takip ederken tamamen merkeziyetsiz olan kripto-kripto alanında ayrı bir dünya oluşacak. Bu dünyada non-custodial cüzdanlar, DEX’ler, DeFi ve Dapp’ler kullanılabilirlik ve güvenlik açısından gelişmeye devam edecekler. Birçok yeni uygulamanın ortaya çıktığını göreceğiz. Gizlilik odaklı kripto paralar ve non-custodial cüzdanlar giderek daha fazla benimsenecek. Merkeziyetsiz kimlikler yükselişe geçecek ve bu kimliklerle ilişkili itibar puanları olacak.”

11. Kripto para milyarderleri

“Son olarak arkadaşlarım Olaf Carlson-Wee ve Balaji Srinavasan, Bitcoin’in fiyatının 200.000 dolara ulaşacağını ve dünya çapında milyarderlerin yarısından fazlasının kripto para alanından olacağını tahmin ediyor. Bu daha fazla teknoloji yanlısı insanının 2020’lerde büyük miktarda sermayeye erişim sağlayacağı anlamına geliyor. Muhtemelen bu bilim ve teknolojiye yapılan yatırım miktarını artıracak ve bence daha fazla kripto insanı hayırseverliğe yönelecek.”


Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir, habere konu şahıs/şirketlerin kendi görüşleridir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Yeterli deneyim ve birikime sahip değilseniz bir danışmandan yardım almanız önerilir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Uzmancoin ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl