İnternet sitelerinde kripto para madenciliği tehlikesi

Bazı internet siteleri bilgisayarınızın arka planında kripto para madenciliği amacıyla çalıştırılan ve CPU gücünü gasp eden tarayıcılar açıyor. Yeni sistemde tarayıcının tüm görünür pencereleri kapatıldıktan sonra bile kripto para madenciliği yapılabiliyor. Birçok reklam engelleyicisi önüne geçemiyor Sistem, tarayıcı tabanlı madencilik hizmeti Coinhive’i kullanıyor. Coinhive, daha önce sadece kullanıcılar belirli bir internet sitesini ziyaret ettiği sırada çalışırdı. Şimdi ismi bilinmeyen yazılımcılar, kripto para madenciliği yapan sitenin sekmesi kapatıldıktan sonra bile arka planda çalışabilecek yeni bir teknik geliştirdi. Geliştirilen bu teknikle bilgisayarların...

Bazı internet siteleri bilgisayarınızın arka planında kripto para madenciliği amacıyla çalıştırılan ve CPU gücünü gasp eden tarayıcılar açıyor. Yeni sistemde tarayıcının tüm görünür pencereleri kapatıldıktan sonra bile kripto para madenciliği yapılabiliyor.

Birçok reklam engelleyicisi önüne geçemiyor

Sistem, tarayıcı tabanlı madencilik hizmeti Coinhive’i kullanıyor. Coinhive, daha önce sadece kullanıcılar belirli bir internet sitesini ziyaret ettiği sırada çalışırdı. Şimdi ismi bilinmeyen yazılımcılar, kripto para madenciliği yapan sitenin sekmesi kapatıldıktan sonra bile arka planda çalışabilecek yeni bir teknik geliştirdi. Geliştirilen bu teknikle bilgisayarların arka planında çalışan kodların Monero madenciliği için kullanıldığı tespit edildi.

Reklam engelleyici bir şirket olan AdGuard’ın son bulguları, yaklaşık 500 milyon kişinin bilinçsizce başkaları için kripto para madenciliği yaptığını ortaya koyuyor. Şirket, Alexa’ya göre dünyanın en çok ziyaretçi çeken 100 bin internet sitesinin 220’sinde söz konusu kodun çalıştırıldığını keşfetti.

Kripto para madenciliği yapmadığınızdan nasıl emin olabilirsiniz?

Bilgisayarınız yavaş mı çalışıyor? Bilgisayarınızın arka planında çalışan bir Coinhive komut dosyasının olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bilgisayarınızda çalışır durumda olan tüm tarayıcıları kapatın. Bir süre bekleyin. Daha sonra Görev Yöneticisi’ni açın. Hala çalışır durumda olan herhangi bir tarayıcı var mı? Eğer öyleyse siz de kripto para madenciliği yapıyorsunuz. Görevi sona erdirmek için Görev Yöneticisi’ni kullanın.

Bundan sonrası için Coinhive ve diğer madencilik programlarının bilgisayarınızı etkilemesinin önüne geçen bir anti virüs programı kullanmayı deneyin.

Son olarak bu yöntemle Firefox, Opera ve Google Chrome gibi tarayıcılar üzerinde çalışan hiçbir kripto para yok.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl