Tayland’ın SPK’sından iki borsada “wash trading” iddiası

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), ülkenin en büyük borsalarından Bitkub ve Satang'da tespit edilen sahte alım satım işlemleri nedeniyle yaptırım kararı aldı.

Tayland’ın Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, kripto para piyasasındaki çöküşten bu yana kripto para sektörü üzerindeki düzenleyici denetimlerini artırarak yatırımcıları korumaya odaklandı. Tayland’ın SPK’sı konumundaki kurum, denetimlerde sahte hacim yaratmak için aynı finansal araçların aynı anda alınıp satıldığı bir piyasa manipülasyonu olan ‘wash trading’i tespiti yaptı.

Art arda gelen cezalar

Düzenleyici kurum tarafından yapılan basın açıklamasına göre, savcılar Bitkub borsasına ve iki kişiye borsadaki dijital varlıklar için yapay hacim yarattıkları gerekçesiyle dava açtı. Savcılar 636 bin dolar tutarında yaptırım talep etti.

Kurum ayrıca, sanıkların kripto işlemleri yapmalarının, kripto firmalarının yöneticisi ve direktörü olmalarının yasaklanmasını istiyor.

Komisyon tarafından daha önce Anurak Chuachai ve Sakon Srakawee adlı iki kişinin altı ay boyunca kripto varlıkları ya da türevlerinde işlem yapmamaları, bir yıl boyunca bir dijital varlık şirketinin yöneticisi ya da idarecisi olmamaları istenmişti. Ancak ismi geçen kişilerin buna uymamasından dolayı kovuşturma başlatılmıştı.

Tayland SPK’sı geçtiğimiz ağustos ayında, Bitkub CTO’su Samret Wajanasathian’a içeriden bilgi ticareti nedeniyle 235 bin dolar para cezası vermişti. Borsa ayrıca mayıs ayında yerel token’ı KUB’u listelerken yerel düzenlemelere uymadığı için para cezasına çarptırılmıştı.

Öte yandan Tayland’daki bir diğer borsa Satang’da gerçekleştirilen sahte işlemler için de LLC Fair Expo adlı şirket ve Mikalai Zahorski’ye karşı dava açıldı. Her iki tarafa da ayrıca 318 bin dolarlık para cezası uygulanmasına karar verildi.

Kriptoyu iyice köşeye sıkıştırıyor

En son yaşanan piyasa çöküşü ışığında kurum, kripto para sektörüne yönelik düzenlemelerini genişletti.

Düzenleyici kurum, Zipmex borsası ve CEO’su Eklarp Yimwilai’yi, firmanın varlıklarını nasıl yönettiğine ilişkin bilgi talebine tam olarak uymamakla suçladı.

Bu arada mali düzenleyici, yatırımcıları piyasayla ilişkili riskten korumak adına kripto şirketlerinin stake etme ve kredi verme hizmetleri sunmasını yasakladı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl