Kripto para düzenlemesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda: İtirazlar var

Kripto paralara karşı birçok düzenlemenin de bulunduğu "Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi"nin görüşmeleri, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda başladı. Bazı millet vekilleri ise kanun teklifinin ilk etapta alt komisyonlarda görüşülmesi gerektiğini belirterek toplantıya itiraz ettiler. AK Parti Ankara Milletvekili Ömer İleri de konuyla ilgili komisyona sunum yaptı.

Türk kripto para topluluğunun uzun zamandır beklediği kripto para yasa tasarısı geçtiğimiz günlerde ilk kez detaylı şekilde kamuoyuna açıklanırken, bugün de TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na geldi.

Komisyon AK Parti Samsun Milletvekili Mehmet Muş başkanlığında toplanırken bazı milletvekilleri ise teklifin ilk etapta alt komisyonlarda görüşülmesi gerektiğini belirttiler.

CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, alt komisyonlarda bu teklifin görüşülmediğini ifade ederek, “Bu işi uzatmadan birkaç günde çözebilirdik. Ancak kanun teklifini sadece önümüze geldiğinde görebildik. Alt komisyonlarda tartışılmadı” dedi.

İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale de, detaylı şekilde alt komisyonlarda bir toplantı yapılması gerektiğini söyledi.

Komisyon Başkanı Muş ve MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu ise teklifin sunulmasının üzerinden 10 gün geçtikten sonra alt komisyonlardan bir geri dönüş olmaması durumunda, toplantının önünde engel kalmadığını ifade ettiler.

Ömer İleri sunum yaptı

AK Parti Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanı ve Ankara milletvekili Ömer İleri de teklife ilişkin komisyona sunum yaptı.

İleri kripto paraların 2008 finansal krizinde ortaya çıkan Bitcoin ile birlikte her geçen yıl daha fazla değer kazandığını ve ilgi gördüğünü anlatırken, rakamlar da verdi.

Kripto varlık tanımının ilk kez kanun seviyesinde yapıldığını belirten İleri, ülkelerin kripto alanında alım satım ile saklama konusuna odaklandıklarını ve Türkiye’de de bu alanı SPK’nın düzenlemesini hedeflediklerini ifade etti.

“Yurt dışı platformları yasak değil” hatırlatması…

İleri ayrıca Türk platformlarla ilgili düzenlemelerin yurt dışı platformlara yasak anlamına gelmediğini de hatırlattı ve “Yurt dışı borsalarda işlem yapan yatırımcıları da düşündük. Bir yasak söz konusu değil” dedi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl